Het verzet in Bergen DIRK NOLSON Dick van Berge bouwde in 1939 al een schuilkeldertje in zijn tuin. Tijdens de bezetting ontstond er georga niseerd, ondergronds verzet tegen de maatregelen van de bezetter. Ook in Bergen. Hoe was de structuur, welke takken en groepen waren er, welke Bergenaren waren erbij betrokken en welke verzetsdaden voerden zij uit? Dit artikel over het verzet in Bergen heeft niet de preten tie volledig te zijn en, gezien de aard van het onderwerp, is het ook mogelijk dat er onjuistheden in voorkomen. Een van de problemen bij dit onderwerp is dat verzets mensen uit veiligheidsoverwegingen elkaar en elkaars activiteiten niet of nauwelijks kenden en dat ze ook niets aan het papier toevertrouwden. Daar komt bij dat veel verzetsmensen na de oorlog liever vooruitkeken dan dat ze terugblikten. In het begin van de bezettingstijd waren er slechts en kelingen en kleine groepjes mensen die vonden dat de Duitsers hier niets te zoeken hadden en die daar iets aan wilden doen. Daaronder bevonden zich nogal wat Neder landse militairen. Al in 1940 werd door oud-officieren de Ordedienst (OD) opgericht: een landelijke verzetsorga nisatie, die zich voornamelijk richtte op het contact met Londen. Zij dachten dat de oorlog maar kort zou duren en vonden dat er na het spoedig te verwachten vertrek van de Duitsers een organisatie moest zijn die de orde zou handhaven. De OD was politiek gezien nogal be houdend. Pas toen de jacht op Joden en communisten begon en jongens en mannen verplicht werden om in Duitsland te gaan werken, kwam er meer structuur in het verzet. Structuur van het verzet Al snel waren er in het verzet twee takken te onderschei den: het gewapend en het ongewapend verzet. Het gewapend verzet pleegde sabotagedaden, overval len op distributiekantoren, op kantoren van de burgerlijke stand en op wapendepots. Zij executeerden zo nodig verraders, collaborateurs en Duitse militairen. Groepjes gewapende verzetsstrijders noemden zich knokploegen (KP). Op 1 mei 1943 werd de landelijke Raad van Verzet (RVV) opgericht. De RVV had zich ten doel gesteld de activiteiten van lokale knokploegen op elkaar af te stem men. In eerste instantie waren het communistische knok ploegen die bij de RVV waren aangesloten. Veel van de overige KP's verenigden zich onder de paraplu van de op 14 augustus 1943 opgerichte LKP (Landelijke knokploe gen met een kerkelijke achtergrond). Het ongewapend verzet hield zich bezig met hulp aan onderduikers, met het maken van vervalsingen en met het verzamelen en doorgeven van informatie. De hulp aan onderduikers werd al gauw gecoördineerd door de LO, de landelijke organisatie voor hulp aan onderduikers. Onafhankelijk van de LO bleven er op lokaal niveau veel zo genaamde verzorgingsgroepen bestaan. Met name in Am sterdam hebben de Vrije Groepen Amsterdam (VGA) vooral veel Joodse onderduikers met succes weten te helpen. Op 5 september 1944 werden de OD, de LKP en de RVV in opdracht van de regering in Londen samengevoegd onder de paraplu van de Binnenlandse Strijdkrachten (BS). Prins Bernhard werd daarvan de bevelhebber. Of alle verzetsgroepen gelukkig waren met deze ontwikke lingen is maar de vraag, want uit angst voor verraad en het doorslaan van gevangengenomen verzetsmensen, opereer de men bij voorkeur geïsoleerd en in kleine groepjes. Bo vendien viel het ook niet in goede aarde dat veel leidende functies aan voormalige OD'ers toevielen. Het ongewapend verzet in Bergen Een van de eerste Bergenaren die zich met ongewapend verzet bezig hield, was de huisarts Jan Blok. Al in 1940 raak- 6

Bergense kroniek | 2017 | | pagina 8