op zee te hebben en om een goede plek te hebben voor de zenders om de communicatie en navigatie van de geallieerden te verstoren. Nu hebben de telecombedrijven er veel plezier van (foto 27). Bij Huize Glory zouden we ook best even kunnen pauzeren. Het beschermde een waterput waar met een handpomp water uit geput kon worden voor de paarden die de Duitsers gebruikten. Nu is het een meditatieoord. Terug naar de fietsen. Aan het eind van de Helmweg gaan we linksaf de Uilenvangersweg op. We zien direct aan de linkerkant een transformatorhuisje. Als we daar direct met onze rug naar toe gaan staan en vervolgens 50 meter vooruit lopen, zien we in het duin een klein telefoonbunkertje (foto 30). Hier Bij de Verspijckweg gaan we de PWN-duinen weer in. We gaan via de Korteweg naar de Helmweg, die gaan we naar links op. Bij het tweede pad links stappen we af gaan we te voet verder naar het noordwesten. Vanuit het bos komen we op een open vlakte. We lopen nu op de Duitse weg, zoals dit pad nog steeds wordt genoemd. Het pad is in de oorlog heel slordig geplaveid met het puin van de gesloopte huizen in Bergen aan Zee (foto 28). Als we rechts aanhouden, komen we bij een koepelvormig bunkertje (foto 29). konden de Duitsers hun veldtelefoon aansluiten op de grondkabel die door het hele duingebied liep. Naar verluidt bewaarde de directeur van het pompstation er later zijn aardap pels in. We vervolgen de Uilenvangersweg. Aan het eind draaien we rechtsaf de Zwarteweg op. Aan het eind van de Zwarteweg komt de uitspanning Duin- vermaak in zicht. Tegenover Duinver- maak stallen we de fietsen. We lopen westwaarts het parkeerterrein op en het bos in, waar we de trap oplopen. Boven gaan we op de T-splitsing linksaf en na 20 meter bevinden zich aan onze rechterzijde de resten van de kelder van de keukenbunker van het Stützpunkt XVIIH (foto 31). We moeten wel het konijnenpaadje op om deze resten goed te kunnen zien. Ook in deze bunker hebben vleermui zen een onderdak gevonden. Weer op de fiets gaan we via de Breelaan naar het Plein. Op de hoek bij de Jan Oldenburglaan vinden we, verscholen achter een vis- en frietkraam, de bank ter herinnering aan de huisarts Jan Blok (foto 32). Jan Blok was vanaf het begin van de oorlog als vrijmetselaar betrokken bij de verzetsgroep van Jacoba van Tongeren (zie pagina 7). In december 1944 kwam hij zeer verzwakt terug uit Duitse gevangenschap. Hij stierf op 15 januari 1945. We fietsen door naar de Ruïnekerk. Het rondje is volbracht maar we kij ken nog even omhoog naar de dak ruiter van de kerk (foto pag. 33). Dat torentje was in de oorlog in gebruik bij de luchtbeschermingsdienst. Van daaruit had men goed zicht op de omgeving. We hebben nu, op een paar na, alle tastbare herinneringen gezien. Degene die we gemist heb ben bevinden zich op ontoeganke lijke plekken en zijn van de openbare weg niet te zien. Het is te hopen dat er in de toe komst goed gepast wordt op de tastbare herinneringen aan de schan dalige Duitse bezetting. Laten we die niet vergeten. Foto's: Dirk Nolson 41 TASTBARE HERINNERINGEN IN 2017 AAN WO II

Bergense kroniek | 2017 | | pagina 43