in het struikgewas nog twee bunker- tjes (foto 23 en 24). Als je voorzichtig over het prikkeldraad stapt, kun je een en ander van dichtbij bekijken. vliegtuigen hier moesten kunnen manoeuvreren om ze in de geca moufleerde hangars in de bosrand te verbergen. Aan het eind zien we een langwerpig wit woonhuis. Het is een in de oorlog gebouwd badhuis voor Duitse militairen (foto 20). Hier gaan we linksaf, naar het westen via de Sluislaan. Na het bruggetje gaan we rechtsaf de Mosselenbuurt op. Na 300 meter, op de hoek met het Nachtengalenlaantje, zien we nog een restant van een V-1 lanceerin- richting (foto 21). We fietsen door en gaan linksaf de Eeuwigelaan op, richting Bergen aan Zee. Vlak voor de Zeeweg stappen we af. Als we naar het zuidoosten kijken, zien we dat het weiland be grensd wordt door een lange dikke muur van circa één meter hoog (foto 22). Deze muur moest bij een even tuele geallieerde invasie de tanks tegenhouden. Voor de muur zien we Langs de Zeeweg fietsen we naar Bergen aan Zee, aan het eind linksaf naar het zuiden. Bij het Parnassiapark fietsen we de PWN-duinen in (een duinkaart is hier verplicht). Bij de eerste strandopgang gaan we naar het strand. Bij paal 34,750 zien we in de zeereep de laatste resten van Widerstandnest 36H (foto 25 en 26). Het is niet moeilijk om er naar toe te klauteren. We gaan terug naar onze fietsen en rijden terug naar Bergen aan Zee. Daar gaan we Huize Glory, dat zo fraai op het Russenduin ligt, 26 met een bezoek vereren. Het laatste stukje is steil. Als we naar de toren van het gebouw kijken, kunnen we aan het verschil van de gebruikte bakstenen zien dat het bovenste stuk er later op is gezet. Dat hebben de Duitsers gedaan om beter zicht 27 40 BERGENAREN EN DE TWEEDE WERELDOORLOG

Bergense kroniek | 2017 | | pagina 42