naar rechts. We passeren een kleine woonbunker (foto 14). 200 meter na de vierspong van vaarten zien we aan de andere kant van de vaart een tweede bunkerdorp. Het begint met een bunker in een heuvel met zowel aan de noord- als aan de zuidzijde een ingang (foto 15). Deze bunker werd gebruikt voor opslag van het aggregaat dat stroom moest opwek ken voor de sterke schijnwerpers die overkomende geallieerde bommen werpers moesten zoeken voor het luchtafweergeschut. Door al het riet valt het niet mee om deze bunker goed te bekijken, maar op het dijkje en op je tenen moet het lukken. Dit bunkerdorp is tegenwoordig privé- eigendom. Van één bunker is zelfs een jachthut gemaakt (foto 16). Een paar honderd meter verder zien we rechts een hangar die nu als paardenstal wordt gebruikt. Van buiten en van boven zag deze han gar eruit als een boerenschuur, en dat was ook de bedoeling (foto 17). Ook de bunker even verderop is een paardenstal geworden (foto 18). Bij de molen houdt het fietspad op; het wandelpad niet. We gaan over de brug en klimmen over het hek. We lopen 100 meter langs de ringvaart in noordelijke richting en hebben een prachtig uitzicht over het derde bunkerdorp (foto 19). We kunnen jammer genoeg niet verder op de fiets en rijden dezelfde route terug. Vlak voor de Nesdijk gaan we links het Paddenpad op. Dat fiets pad is aangelegd op de plaats van een weg die hier tijdens de mobili satie in 1939 was aangelegd omdat 38 BERGENAREN EN DE TWEEDE WERELDOORLOG N/erspV'

Bergense kroniek | 2017 | | pagina 40