Voorwoord In mei 1995 verscheen het eerste themanummer van de Bergense Kroniek gewijd aan de Tweede Wereldoorlog. Direct na het verschijnen van dat nummer realiseerde de redactie zich al dat het laatste woord over Bergen in '40-'45 nog lang niet gezegd was. En inderdaad: in de afgelopen 22 jaar zijn er in dertien Kronieken artikelen ver schenen waarin aandacht werd besteed aan aspecten van de Tweede Wereldoorlog. In het nawoord van dit thema nummer worden deze publicaties kort besproken, evenals vijf boeken die geheel of gedeeltelijk gewijd zijn aan de gebeurtenissen in Bergen gedurende de Tweede Wereld oorlog. Een aantal onderwerpen is in al die publicaties uitstekend en uitputtend besproken: het Vliegveld Bergen, de Duitse verdedigingswerken, de afbraak van Bergen aan Zee, de evacuatie van veel burgers, het lot van de Joodse Berge- naren en de omgekomen niet-Joodse burgers. Ruim twee jaar geleden ontstond in de werkgroep His torisch Onderzoek van de HVB het idee om aandacht te schenken aan onderwerpen die tot nu toe onderbelicht zijn gebleven: onderwerpen die specifiek de Bergense bevolking betreffen. Vervolgens werden interviews ge houden met dertien Bergenaren die hun herinneringen aan 'de oorlog' vertelden. De werkgroep Beeld en Geluid heeft de interviews integraal opgenomen; deze opnames zullen op het Regionaal Archief bewaard worden voor het nageslacht. De artikelen in dit themanummer zijn mede op hun informatie gebaseerd. Een van de geïnterviewden was Annie Stoop-Yedema, die als jong meisje de oorlogstijd meemaakte. We beginnen dit themanummer met haar her inneringen aan de oorlogs- en bezettingstijd. Dirk Nolson heeft de gegevens die deze interviews aan het licht brachten, aangevuld met uitkomsten van archiefon derzoek, verwerkt tot drie verhelderende en lezenswaar dige artikelen over het verzet, de Bergense burgemeesters tijdens de bezettingstijd en de Arbeitseinsatz. Van de vele opmerkelijke zaken die u tegenkomt, wil ik er één uitlich ten. Dat in de oorlog vaak niet bekend was wie in welke verzetsgroepen in Bergen actief waren, lijkt u ook wel voor de hand liggen. Dat we nu nog steeds niet precies weten wie tot het verzet, gewapend of ongewapend, behoorden, is het overdenken zeker wel waard. Evenals het feit dat in de ledenlijsten van de vereniging van oud-verzetsstrijders van Alkmaar en omstreken slechts vier namen van Berge naren te vinden zijn, terwijl u er in het artikel van Nolson toch gauw twintig zult tegenkomen. In zijn artikel 'Oorlogsdoden in Bergen - wie herdenken we en hoe?' belicht Henk Jellema boeiende gebeurtenissen in Bergen gedurende de jaren 1940 tot en met 2017. In de periode 1940-'45 werden er ruim 440 Duitse en geal lieerde militairen, hoofdzakelijk slachtoffers van de toen woedende luchtoorlog, in Bergen begraven. In mei 1945 begonnen hier de herdenkingen van de doden uit geal lieerde landen, waarvan er nu 260 in Bergen rusten. Het 4 Mei-Comité organiseert jaarlijks deze drukbezochte ma nifestatie, waarop ook de andere oorlogsdoden worden herdacht. De auteur beschrijft deze Dodenherdenkingen, alsmede de gedenktekens op de Geallieerde Begraaf plaats en het Bergense herdenkingscarillon. Ten slotte heeft Dirk Nolson een fietstocht voor u samen gesteld langs 'tastbare herinneringen' aan de Tweede Wereldoorlog. De redactie dankt de dames en heren die bij de laatste ooggetuigen behoren en zo openhartig hun ervaringen in een persoonlijk interview met ons wilden delen. Het zijn de dames T. Bijpost, T. Smit, A. Stoop en T. van Vleuten, en de heren P. Baltus, E. Groenewoud, P. Houtenbos, P. Mooij, J. Ranzijn, J. de Rover, C. Ruijter, J. Vrasdonk en R. Waalewijn. Helaas zijn de heren Ranzijn en Ruijter inmiddels overleden. De foto's in de eerste drie artikelen zijn bijna allemaal gemaakt door Dick van Berge. Deze had een fotozaak en werkte in de eerste jaren van de bezetting tevens als beroepsfotograaf in Bergen. Na de oorlog heeft hij zijn bedrijf nog vele jaren voortgezet. In veel publicaties vindt men zijn foto's terug zonder dat de herkomst genoemd wordt. Wij danken zijn dochter mevrouw D. van den Akker van Berge voor het beschikbaar stellen van haar fotoal bums. Verder danken we de volgende personen voor hun bijdrage aan dit themanummer: Jan van Baar; Jan Blok, voorzitter van het 4 Mei-Comité; Fred Jostmeijer voor zijn fotografische adviezen; Harry de Raad; Leo Rotthier; mevrouw Stef Scagliola die als militair historicus verbon den aan de Erasmus Universiteit als klankbord heeft gediend; Lau Vrasdonk en Jan Rein Pruntel voor de oude foto's van de begraafplaats en mevrouw Willig voor haar op schrift gestelde herinneringen. Theo de Graaff, voorzitter van de redactie 1

Bergense kroniek | 2017 | | pagina 3