37 TASTBARE HERINNERINGEN IN 2017 AAN WO II de eigenaar van de grond in gebruik is genomen, eerst als werkplaats en later als oefenruimte voor een mu zikale kleinzoon. Even verder zien we links twee bunkers in het land staan die voor het vee gebruikt wor den (foto 7). Eén van deze bunkers gebruikte de bekende componist Simeon ten Holt als oefenruimte. Het vliegveld komt in zicht. Waarschijnlijk rechtsaf naar het zuiden. Na 600 me ter zien we links een heuvel waarin een bunker ligt (foto 10). Deze bun ker ligt er weer bij zoals het bedoeld was: vanuit de lucht niet herkenbaar. Na de oorlog is bij veel bunkers het zand weggehaald, boeren konden het zand goed gebruiken. De ingang - nu voor de vleermuizen - bevindt zich aan de noordzijde (foto 11). Even achter deze heuvel ligt een heel bunkerdorp (foto 12 en 13). Bij een van de bunkers zien we een ronde vluchttoren. We kunnen er naar toe lopen (N.B. niet vergeten het hek te sluiten). In deze bunkers broeden elk jaar uilen. We zullen nog meer bunkerdorpen zien. De in die dorpen gehuisveste Duitse soldaten dienden het vliegveld bij een aanval te verdedigen. We vervolgen onze tocht over de Kolonel Sneepweg. Vlak voor de brug over de ringvaart gaan we fietspad op. We zien daar al snel een Tobroek (foto 4). Het is een klein bunkertje van waaruit de vijand met een machinegeweer bestookt kon worden. Het dankt zijn naam aan een Libische havenstad. Italianen gebruikten dit type daar in 1941 voor het eerst; het Italiaanse leger vocht toen samen met de Duitsers tegen de Engelsen. De bunkerdor pen, waarvan we er twee zullen zien, werden beschermd door Tobroeken. Vlakbij de Tobroek zien we een mu nitiebunker (foto 5). Op de T-splitsing 100 meter ver der gaan we linksaf, op weg naar het voormalige vliegveld. Als we de hoek zijn omgeslagen, zien we meteen rechts een voormalige com municatiebunker (foto 6) die door is het niet toegankelijk want er wordt een 'ecodorp' ontwikkeld. Maar als we het vriendelijk vragen, mogen we vast wel even naar de commando bunker kijken (foto 8). Die is nog in goede staat en 'gekraakt' door vleer muizen. Als we weer buiten staan, vervolgen we onze reis naar het oos ten. We zien links een kleine bunker achter een hek. Er zit een stevige deur in en hij is vast nog in gebruik (foto 9). Na 250 meter slaan we

Bergense kroniek | 2017 | | pagina 39