Tastbare herinneringen in 2017 aan WO II Een fietstocht DIRK NOLSON Dit artikel beschrijft een fietstocht van ca 15 km langs de tastbare herinneringen aan de Duitse bezetting die er anno 2017 nog in Bergen te vinden zijn. Op pagina 39 is een plattegrond toegevoegd met daarop de route en de plaatsen waar de foto's gemaakt zijn. We adviseren om een PWN-duinkaart en een kompas mee te nemen. Op iedere smartphone kan een kompas-app worden geïnstalleerd. We beginnen bij de Ruïnekerk. Die herinnert ons aan een andere oorlog, die met de Spanjaarden. De bank op het kruispunt Dorpsstraat-Hoflaan- Oude Prinsweg-Raadhuisstraat herin nert ons wel aan WO II. Het is een geschenk van de 4500 inwoners van Amersfoort die op 10 mei 1940 hun stad moesten verlaten en vervolgens in Bergen werden opgevangen (foto 1). De opvangcapaciteit in Bergen en Bergen aan Zee was groot. Voor de oorlog waren er al veel logeervoor- zieningen voor zomergasten. We verlaten het kruispunt via de Hoflaan en gaan op de Maesdam- merlaan linksaf. Bij residence De Boschhoek stappen we af om de lanceerplaats van V-1 raketten te gaan zoeken. We lopen in weste- lijke richting het bospad op. Na 200 meter gaan we het bruggetje over en linksaf het bospaadje in. Na 10 stappen zien we rechts de fundering van het startpunt van de lanceerin- richting (foto 2). Als we vandaar in de richting van Londen lopen (verder westwaarts dus), zien we de funde ringen van de stutten van de glij baan waarlangs de raketten werden afgeschoten. De glijbaan maakte een hoek van zeven graden met de horizon. De stutten konden op hun fundamenten een beetje heen en weer geschoven worden om zijwind te compenseren (foto 3). Overigens werd deze installatie pas in maart 1945 gebouwd en zijn er nooit raket ten gelanceerd. Er wordt zelfs ver ondersteld dat het nooit de bedoe ling is geweest om de installatie in gebruik te nemen; schijnmanoeuvres kwamen in de oorlog vaker voor. We fietsen nu de Meerweg op en slaan bij de eerste kruising linksaf. Via de Lijtweg rijden we naar de Nesdijk. Daar gaan we rechtsaf het 36

Bergense kroniek | 2017 | | pagina 38