34 BERGENAREN EN DE TWEEDE WERELDOORLOG Het leggen van een bloemstuk bij de steen en het beeldje ter nagedachtenis aan de verzetslieden Jan Martin en Jan Walter door vier leerlingen van een Bergense basisschool. Naast hen Arjan Kos, kleinzoon van Arie Vrasdonk en 1ste medewerker Begraafplaatsen Bergen. Foto: Fred Jostmeijer, 4 mei 2017 pen en ook overzeese bezoeken voortgekomen. Tevens worden er bloemstukken gelegd bij het Groot Offerkruis en bij het Propellerbladmonument. Trompettist Marco Langendijk, opvolger van Aad Delis, speelt het signaal The Last Post, waarna de Engelse, mi litaire vlaggen RAF Ensign en Navy White Ensign door Scoutingleden in top worden gehesen, waarmee de plechtigheid is beëindigd. Terwijl de mensen de Geal lieerde Begraafplaats verlaten, speelt Bergens Harmonie tot slot van deze stijlvolle, plechtige bijeenkomst. De Dodenherdenking van 4 mei 2017 Om een indruk te geven van een huidige Dodenherden king geven we hier het beknopte programma van deze plechtigheid op 4 mei 2017. Alle vlaggen hangen halfstok als de belangstellenden vanaf 18.30 uur naar de Ruïnekerk gaan; ondertussen bespeelt de beiaardier het carillon. Tijdens de door de voorzitter van het 4 Mei-Comité ingeleide herdenkings bijeenkomst zingt de mezzo-sopraan Maria Delver enke le liederen, vertelt Naomi Stern een persoonlijk verhaal en draagt Nies Wouters gedichten voor; de drie kunste naressen zijn allen Bergenaar. Ook lezen basischoolleer- lingen zelfgeschreven gedichten over de oorlog voor. Tot slot wordt het Wilhelmus gezamenlijk door de aan wezigen gezongen. Organist Frank van Wijk begeleidt de gezangen en rondt de bijeenkomst muzikaal af. De Stille Tocht met aan het hoofd van de stoet de scouts. Ze stellen zich op bij de graven en brengen daar na de twee minuten stilte hun bloemenhulde. Foto: Fred Jostmeijer, 4 mei 2017 Talrijke belangstellenden volgen, voorafgegaan door Scoutinggroep De Heerlijkheid, vanaf de kerk de Stille Tocht naar de Geallieerde Begraafplaats. Terwijl Bergens Harmonie hier van 19.30 tot 20.00 uur speelt, staan hon derden zwijgend bijeen. Na twee minuten stilte leggen kinderen en volwasse nen bloemen bij het monument voor de verzetsmensen (steen met inscriptie en een beeldje) en bij de Joodse Gedenksteen. Verscheidene particulieren leggen bloe men bij de geallieerde grafstenen, een gebaar, dat herinnert aan de jaren vlak na de oorlog. Veel Bergena- ren reageerden toen spontaan op het verzoek van het Nederlands Oorlogsgraven Comité en de gemeente om geallieerde graven te adopteren door deze te bezoeken en er bloemen bij te leggen. Alle betrokkenen kregen de adressen officieel toegezonden. Uit de briefwisselingen zijn verschillende langdurige, internationale vriendschap- Bij het Groot Offerkruis wordt namens de Bergense bevolking een bloemstuk gelegd door: locoburgemeester Loek Ooijevaar (links), en Jan Blok, voorzitter van het 4 Mei-Comité; 4 mei 2000. Foto: auteur

Bergense kroniek | 2017 | | pagina 36