33 OORLOGSDODEN IN BERGEN De op 4 mei 2000 onthulde zwartgranieten Joodse gedenksteen nabij de Geallieerde Begraafplaats. Met dit monument worden tijdens de Dodenherdenking, behalve de zeventien weggevoerde en omgebrachte Bergense Joodse medeburgers, alle Joodse slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog herdacht. Foto: auteur Wereldoorlog herdacht, met extra aandacht voor de in Ber gen begraven oorlogsvliegers, de gevallen verzetslieden Martin en Walter en de weggevoerde Joodse burgers. De belangstelling voor deze Dodenherdenkingen bleef door de jaren onverminderd groot. Vermelding verdient dat op 4 mei 1947 de herdenkings steen voor de Bergense verzetslieden Jan Martin en Jan Walter bij de Bevrijdingsboom werd onthuld. Veranderend herdenken De Oranjevereniging Bergen en het gemeentebestuur ga ven de Dodenherdenking van 4 mei 1946 haar oorspron kelijke vorm. De gezamenlijke Dodenherdenking door gemeente en Oranjevereniging ging in goede harmonie voort en werd voortgezet tot 1985, al veranderde de orga nisatiestructuur van deze manifestatie geleidelijk. Vanaf 1950, het jaar waarin de Geallieerde Begraafplaats geheel was ingericht, waren de herdenkingsbijeenkomsten op de avond van 4 mei geconcentreerd. Los daarvan werd op 5 mei de Bevrijdingsdag gehouden. De Dodenherden king begon op 4 mei om 18.30 uur met een herdenkings bijeenkomst in de Ruïnekerk, om 19.00 uur gevolgd door een godsdienstbijeenkomst in de Petrus-en Pauluskerk. In deze kerk werd op 5 mei tevens een mis uit dankbaarheid voor de bevrijding opgedragen. Op 4 mei 1950 begon de eerste Stille Tocht - van de Karel de Grotelaan naar de Geallieerde Begraafplaats - om 19.30 uur. Na de daar gehouden plechtigheden liep de stoet naar de Bevrijdingsboom met de gedenksteen voor de Bergense verzetslieden Jan Martin en Jan Walter, waar bloemen wer den gelegd. Deze steen werd later naar de andere monu- De zgn. dakruiter van de Ruïnekerk met het carillon, dat op 5 mei 1970 aan de gemeente werd geschonken. Behalve de luidklok zijn er 24 klokken met namen van de in Bergen begraven, geallieerde militairen. Twee klokken herinneren aan de naamloze doden. In de vooravond van 4 mei bespeelt de beiaardier dit 'klinkende' gedenkteken. Foto: auteur Vlakbij de graven staat het op 3 mei 1980 onthulde aluminium Propellerbladmonument, geschonken door dankbare RAF-veteranen van het 617 Squadron. Het monument is een 60 kg wegend, verwrongen onderdeel van een Lancaster-bommenwerper. Foto: maker onbekend, privécollectie auteur

Bergense kroniek | 2017 | | pagina 35