32 BERGENAREN EN DE TWEEDE WERELDOORLOG De eerste Dodenherdenking op 4 mei 1946. Aanwezig zijn waarnemend burgemeester Lovink, schoolkinderen, raadsleden, bestuursleden van de Oranjevereniging en belangstellende burgers. Koos Schekkerman, hoofd van de Van Reenenschool, voert het woord. Foto: maker onbekend. Archief Oranjevereniging/Fred Jostmeijer rust het onderhoud bij de gemeentelijke groendienst, die deze dodenakker voortreffelijk verzorgt. De eerste Dodenherdenking, 4 mei 1946 Toen Bergen een jaar later weer enigszins functioneerde, werd begin mei 1946 de eerste grote Dodenherdenking gehouden. De plechtigheden - op 4 mei - werden op de avond van 3 mei voorafgegaan door een interkerkelijke her denkingsdienst in de Ruïnekerk. Op 4 mei, de eerste natio nale Herdenkingsdag, was er 's morgens vroeg in de Petrus- en Pauluskerk een requiemmis voor de oorlogsdoden. Het programmaboekje voor beide dagen was getiteld Do denherdenking en herdenking van het verzet en de bevrijding bij de Bevrijdingsboom. De Bevrijdingsboom was al in 1945 geplant, bij de kruising Van Reenenpark-Renbaanlaan. Bij deze boom hield een grote groep Bergenaren, iets later die ochtend van 4 mei 1946, één minuut stilte. Hierna legden talrijke schoolkinderen bloemen en voerde waarnemend burgemeester Lovink het woord. Nadat een vrouwenkoor had gezongen, sprak het hoofd van de Van Reenenschool, Koos Schekkerman, en zongen de aanwezigen tot slot het Wilhelmus. 's Middags legden vertegenwoordigers van Oranjevereniging en gemeente bloemen op de Geallieerde Begraafplaats. De herdenking van verzet en bevrijding Waren de avond van 3 mei 1946 en de daaropvolgende ochtend gewijd aan de Dodenherdenking, op de middag van 4 mei stonden het verzet en de bevrijding centraal. De schoolkinderen liepen vanuit het dorp in optocht langs de Bevrijdingsboom naar het prachtig gelegen VVV-Openlucht- theater (nu skibaan Il Primo). Bergens Harmonie musiceerde ter verwelkoming, waarna oud-verzetsman 'Frits de Zwerver' (dominee F. Slomp) een rede hield. Leden van de KJVO, Kennemer Jeudgroep Van Onthouders, gingen volksdansen en declameren. Na een toespraak van een rooms-katholiek geestelijke toonden Bergense gidsen, verkenners, welpen en padvinders hun activiteiten aan het jonge publiek. Toen de bijeenkomst in het Openluchttheater voorbij was, werden er in het Van Reenenpark kinderspelen gehouden. Nóg was de dag niet voorbij, want 's avonds brachten drie Bergense koren bij de Ruïnekerk liederen ten gehore. Een filmvoorstelling in De Rustende Jager besloot dit bijzonder veelzijdige programma van 4 mei 1946. De gebeurtenissen op 4 mei over de jaren overziend, kan men nu vaststellen dat de opeenvolgende organisatoren de onderdelen van deze eerste en van de latere herdenkin gen tot één Dodenherdenking hebben weten te verenigen. Steeds worden hierbij alle slachtoffers van de Tweede Een gedeelte van de 260 graven met 'thumbstones' op de Geallieerde Begraafplaats; met rechts het Groot Offerkruis. De foto is genomen op de dag na de Dodenherdenking. Foto: maker onbekend, privécollectie auteur De gedenksteen bij de Geallieerde Begraafplaats met de namen van de twee omgekomen Bergense verzetslieden Jan Martin en Jan Walter. Dit gedenkteken vervangt de eerdere steen bij de Vrijheidsboom aan het Van Reenenpark. Op de sokkel van het bijbehorende beeldje staat: Twee uit velen. Foto: Fred Jostmeijer, mei 2017

Bergense kroniek | 2017 | | pagina 34