31 OORLOGSDODEN IN BERGEN met persoonsgegevens in witte, gotische letters. Kort na de bevrijding namen paaltjes met withouten borden hun plaats in. Deze werden later vervangen door houten krui sen, eveneens voorzien van persoonsgegevens. De moeilijke taak van de vele teraardebestellingen, als mede het onderhoud van de begraafplaats, berustte bij Arie Vrasdonk en zijn Bergense hulpkrachten. Na de oor log ontvingen en begeleidden Vrasdonk en zijn opvolgers talrijke nabestaanden uit Engeland, Canada, Australië, Nieuw-Zeeland en Polen. Bergen bevrijd Het langverwachte, grootse moment van de bevrijding van Nederland was gekomen en ook Bergen deelde daarin geestdriftig vlaggend mee. Op de onvergetelijke achtste mei reden de langverwachte Canadese eenheden het uitgelopen dorp binnen. Eerst werden ze bij het raadhuis welkom geheten door tijdelijk burgemeester G.J. Lovink. Daarna volgde het welkomstwoord door commandant Antonie van Ulsen van de Binnenlandse Strijdkrachten (BS) bij de voormalige Ortskommandantur (villa De Stulp). Ten slotte gingen de bevrijders met hun wonderlijke voertui gen naar een bivak in het Bergerbos. De ontwapende Duitse militairen uit het kustgebied lie pen, onder eigen commando, in een lange, rommelige stoet langs de duinrand naar een verzamelpunt bij Cal- lantsoog. Vandaar volgden ze, veelal blootshoofds, de marsroute over de Afsluitdijk naar het vaderland. Zieken en gewonden werden met huifkarren naar Den Helder vervoerd en verder per schip naar Duitse Noordzeehavens. De oorlog was definitief voorbij; dat was voor iedereen wel duidelijk. Vieren en gedenken In de beide Bergense dorpen hielden de overgebleven bewoners na de bevrijding spontaan hun buurtfeesten. 'Overgebleven bewoners', want we moeten ons wel re aliseren dat de bevolking gedecimeerd was. Dit was het gevolg van de gedwongen verhuizing van de Joodse Ber- genaren naar Amsterdam, van de afwezigheid van de man nen, die vanwege de Arbeiseinsatz in Duitsland waren en van de evacuatie in 1943. Alleen al door deze gedwongen evacuatie waren maar liefst 5780 van de ruim 7400 inwo ners naar plaatsen buiten Bergen vertrokken. Naast de spontane buurtfeesten was er in deze turbulente tijd op 21 mei 1945 ook een interkerkelijke dankdienst voor de bevrijding in de Ruïnekerk. Enkele maanden later, op en rond Koninginnedag (31 augustus), waren er goed georganiseerde bevrijdingsfeesten. Op 6 juni 1945 - een gedenkwaardige dag - was er weder om een manifestatie: een militaire dodenherdenking. De hier bivakkerende Canadezen marcheerden via het dorps- De Canadees Robert Samuel Patterson werd, 23 jaar oud, op 31 juli 1942 begraven. Zijn Boston-bommenwerper stortte neer op het Vliegveld Bergen. Bij het graf staan zijn moeder en Arie Vrasdonk. Deze begeleidde, evenals zijn opvolgers Arie Staadegaard en Dirk Kos, na de oorlog veel nabestaanden; circa 1948. Foto: Collectie Lau Vrasdonk/HVB centrum naar de nog eenvoudig ingerichte Geallieerde Begraafplaats. Daar was een ceremoniële herdenking van de gevallen Canadese en andere geallieerde militairen. Na de kranslegging was er een flypast van drie Auster-verken- ningsvliegtuigjes. Toen het trompetsignaal The Last Post had geklonken, volgde de terugmars naar het Van Reenen- park, waar de troepen een parade hielden. Pas in de dagen na de bevrijding van 1945 beseften de Ber- genaren dat er 'aan de Kerkedijk' honderden geallieerden begraven lagen. Al die omgekomen vliegers hadden - sa men met de machtige grondtroepen - zwaar gevochten om Nederland te bevrijden. Die levende soldaten kon je, als je wilde, met eigen ogen zien en toejuichen - op deze be graafplaats kon je slechts hun dode kameraden gedenken. Toch duurde het tot 1950 voordat de bevolking op die plek aan de jaarlijkse Dodenherdenkingen kon deelne men. Voor die herdenkingen was het van belang dat de gemeente Bergen de grond van de Geallieerde Begraaf plaats rond 1948 voor een symbolisch bedrag overdroeg aan Groot-Brittannië. Nadat de Commonwealth War Graves Commission het beheer over deze 'Engelse' grond kreeg, vond er in 1950 een ingrijpende herinrichting plaats. Bij alle graven werd toen een witte thumbstone geplaatst met (zo mogelijk) daarop de persoonsgegevens. Sindsdien be- PüPAl IIHSONRS

Bergense kroniek | 2017 | | pagina 33