29 OORLOGSDODEN IN BERGEN Begrafenissen van overleden Duitse militairen Bij Duitse militairen die in Bergen werden begraven, ging het aanvankelijk om begrafenissen van enkele Wehrmacht- militairen die door ziekte, ongelukken, verdrinking en der gelijke waren overleden. De eerste van hen werd op 12 juli 1940 in Bergen begraven. De laatste 17 teraardebestellin gen van Duitse militairen vonden plaats in juli en augustus 1945 - in vredestijd dus. Dit waren krijgsgevangen solda ten die waren omgekomen bij het ruimen van landmijnen in het gehele kustgebied. Nadat het op 10 mei 1940 verwoeste Vliegveld Bergen een maand later bruikbaar was gemaakt voor de Luft waffe, werden hier jachtvliegtuigen en luchtafweergeschut ingezet. Tijdens luchtgevechten en door geschutsvuur wer den er in de daaropvolgende periode, naast geallieerde, ook Duitse jagers neergehaald. Hierdoor nam het aantal begrafenissen, met name van Luftwafe-militairen, toe. Hiervoor was in 1940 door de bezetter een gedeelte van de bestaande Algemene Begraafplaats aangewezen, dat van toen af Deutscher Kriegerfriedhof heette. De geallieer den werden op een ander deel van de Algemene Begraaf plaats begraven. Op elk Duits graf stond een witte sokkel met persoonsgegevens en daarop een zwart, metalen kruis, voorzien van een hakenkruis. De geallieerde graven droegen een eenvoudig uitgevoerde, zwarte aanduiding. De 154 Duitse slachtoffers die van 1940 tot en met 1945 in Bergen werden begraven, werden uit de steden en dorpen van hun legering, uit Marine-Lazarett te Heiloo en vanaf het Noordzeestrand, overgebracht naar het centraal gelegen Bergen en hier begraven. Allen, behalve zes man schappen die door zelfmoord om het leven kwamen, wer den met militaire eer begraven op het daarvoor bestemde grafveld. Hierbij waren een Duitse officier met erewacht, kameraden, een legerpredikant en de gemeentelijke graf delver Arie Vrasdonk aanwezig. Arie Vrasdonk (1904-1966), de Bergenaar die de hele oorlog op de begraafplaats werkzaam was als gemeentelijke grafdelver. Hij heeft ruim 440 militaire begrafenissen voorbereid en zorgvuldig uitgevoerd. Foto: Collectie Lau Vrasdonk/HVB In het begin van de oorlog kregen ook geallieerde doden een erebegrafenis, maar deze ceremonie is later in de oor log vervallen. De zorg van de bezetter voor de 'vijandelij ke' oorlogsgraven is echter steeds goed geweest, melden getuigen over die tijd.In 1957 werden de stoffelijke resten van de Duitse militairen door de Nederlandse Graven dienst herbegraven op de grote, militaire begraafplaats te Ysselsteyn (Limburg). De luchtoorlog eist steeds meer slachtoffers Laten we terugkeren naar de toenmalige oorlogssitu atie in Noord-Holland, met onder andere aanvallen door geallieerde vliegtuigen op gronddoelen zoals treinen en legerkolonnes. Deze toestellen leverden daarbij vaak Beschadigde motorgondel met propellers van de Amerikaanse bommenwerper B24 J Liberator nr. 44 40171, Boomerang, na een noodlanding bij Tuitjenhorn op 19 mei 1944. Bij de crash van deze Boeing kwam één bemanningslid om; de elf anderen werden krijgsgevangen gemaakt. Foto: maker onbekend, privécollectie auteur Bij het zgn. barenhuisje staan, met een Luftwaffe-erewacht, de met Engelse en witte vlaggen bedekte lijkkisten van gesneuvelde Britse en Amerikaanse vliegers. De zwarte kist is van een omgekomen Duitse militair. Het bord wijst naar de plaats waar de doden met militaire eer worden begraven; juli 1942. Foto: Collectie Lau Vrasdonk/HVB Oeutscheo" KcoEaraieoHQF

Bergense kroniek | 2017 | | pagina 31