Oorlogsdoden in Bergen Wie herdenken we en hoe? Dodenherdenkingen in Bergen sinds 1945 Met verbijstering valt te constateren dat er in Bergen in de vijf bezettingsjaren ruim 440 omgekomen militairen werden begraven. Het gaat zowel om Duitse militairen die hier gelegerd waren, alsook om geallieerden die bij luchtgevechten en door afweergeschut rond Bergen en ver daarbuiten het leven lieten. Kort na de bevrijding kwam - naast festiviteiten om de herkregen vrijheid te vieren - ook de bezinning op een waardig eerbetoon aan de talloze geallieerde slachtoffers op gang. In dit artikel belichten we de oorlogsomstandigheden in onze regio, de tragische gevolgen daarvan en de blijvende aandacht voor de hier begraven slachtoffers. 28 HENK JELLEMA Veel omgekomen militairen Een deel van de Algemene Begraafplaats aan de Kerkedijk herbergt de Geallieerde Begraafplaats. Momenteel telt deze 260 graven van geallieerde militairen, die afkomstig waren uit Groot-Brittannië (159), Canada (36), Polen (12), Nieuw-Zeeland (9), Australië (7), Tsjechië en Ierland (elk één). 35 doden zijn naamloos begraven; op hun grafsteen staat slechts Known unto God. Tijdens en kort na de bezetting werden er 'aan de Ker kedijk' zowel 154 Duitse militairen begraven als ook 288 geallieerden. De Duitse militairen zijn in april 1957 elders herbegraven, waarover straks meer. Gesneuvelde Ameri kaanse militairen, 28 in getal, werden al in oktober 1945 herbegraven - twaalf in de Verenigde Staten, vijftien op de Amerikaanse erebegraafplaats Margraten (Limburg) en van één militair zijn geen gegevens bekend. Op het Deutscher Kriegerfriedhof worden bijna alle Duitsers met militaire eer begraven. Voor omgekomen officieren zijn er soms indrukwekkende rouwstoeten met treurmarsen. Geallieerde slachtoffers werden in Bergen aanvankelijk ook met militaire eer begraven. Foto: Collectie Lau Vrasdonk/HVB Enkele Duitse graven in Bergen; daarop een zwartmetalen kruis met hakenkruis op een witte sokkel met persoonsgegevens. V.l.n.r.: de graven van Oberleutnant Josef Nömeyer (24), Gefreiter Georg Schwirz (32) en Unteroffizier Fritz Ditrich (29). Foto: Collectie Lau Vrasdonk/HVB De eerste oorlogshandelingen Tijdens de Duitse luchtaanval van 10 mei 1940 op het mi litaire Vliegveld Bergen sneuvelden er enkele in Bergen gelegerde Nederlandse landmachtmilitairen. Ze werden na hun overlijden in de plaats van herkomst begraven. De op het Vliegveld Bergen gestationeerde Nederlandse piloten die in de meidagen tijdens luchtgevechten met de Duitse overmacht elders omkwamen, kregen eveneens een graf in hun woonplaats. Aan Duitse zijde vielen bij de bovengenoemde aanval geen doden. Op de grond waren geen gevechtshandelin gen en de Luftwaffe verloor hier geen vliegtuigen.

Bergense kroniek | 2017 | | pagina 30