ubsschein •M: 52361C (Vornarae) ld, Heimatorl) sesdiaftïgt als Soms mocht je even op vakantie naar huis. Collectie Mevr. A. Kamp-Roobeek Hoe het in Bergen ging Vanaf begin 1943 liep een jongeman zonder vrijstel ling bij een controle in Bergen en omgeving de kans er dwingend aan herinnerd te worden zich te melden bij het GAB. Het was duidelijk geworden dat je stappen moest ondernemen als je daar onderuit wilde komen, bijvoorbeeld: - je aanmelden voor de Duitse krijgsmacht, de Landwacht, Landstorm of politie - het zullen niet meer dan vijftien Bergenaren geweest zijn die daarvoor hebben gekozen; - een vrijstelling verkrijgen door te werken in de voedselvoorziening of een bedrijf dat voor de Duitsers werkte - in Bergen een reële mogelijkheid; - een vrijstelling zien te verkrijgen door onmisbaarheid in de publieke sector zoals de brandweer, de luchtbescherming, het onderwijs, het gemeentelijk bestuur, de energievoorziening enz.; - voor studenten: een vrijstelling verkrijgen door het tekenen van een loyaliteitsverklaring aan de bezetter; - onderduiken; - proberen via het 'verzet' valse papieren te krijgen; - of je medisch ongeschikt laten verklaren. Tewerkgestelden aan het woord Piet Houtenbos (geb. 1926) werkte als rangeerder 'We moesten ons melden op het station in Alkmaar. We waren met een groepje jongens uit Bergen en probeerden zo lang mogelijk bij elkaar te blijven. In Duitsland werden we in goederenwagons via Hannover naar Osnabrück gebracht. In Osnabrück kwam ik als enige Bergenaar in een barakkenkamp terecht, naast een fabriek voor granaten en spoorrails. Ik werd daar rangeerder. Je liep voor de treinen uit en moest wagons koppelen. Je moest oppassen, want sommige machinis ten probeerden je te laten verongelukken. Vlak bij onze barak was een barak met Russische meisjes die 's avonds heel aandoenlijk konden zingen, dat zal ik nooit verge ten! Na een halfjaar mocht ik veertien dagen met vakan tie naar Nederland. Op advies van een buurjongen, Piet Tiebie, ben ik niet teruggegaan naar Duitsland. Ik ben ondergedoken in een boerderij op 't Woud.' Bron: Interview door J. Schoen en D. Nolson 23 'ARBEITSEINSATZ, WAAROM WIJ WEL EN ZIJ NIET?' v,

Bergense kroniek | 2017 | | pagina 25