worden. Volgens hen beschouwden de Duitsers Eriks zelf als een saboteur. Ook de eventuele collaboratie van Eriks' technische handelsonderneming kwam aan de orde. De omvang van directe en indirecte leveringen aan de Duit sers bleek gering. Vergeleken met de straf die Fijn (officieel) kreeg, kwam Eriks er genadig van af. 4. W.K. Sweerts (burgemeester juni 1944 - mei 1945) Op 1 juni 1944 werd W.K. Sweerts (1904-1977) burge meester in Bergen. Daarvoor was hij ambtenaar op het ministerie van Onderwijs, Kunst en Wetenschappen in Den Haag, waar hij zich bezighield met kunst en kunste naars. Voor zover bekend had hij vóór juni 1944 geen band met Bergen. Op 8 mei 1945 werd hij gearresteerd en geïnterneerd. Tijdens zijn proces werd hem een actief NSB-lidmaatschap ten laste gelegd. Hij was kringleider, colporteerde met Volk en Vaderland en hing propa- gandabiljetten voor zijn ramen. Eén gebeurtenis kwam uitgebreid ter sprake. In februari 1945 betrapte Sweerts de jonge Bergenaar Petrus (Piet) Dekker op het omzagen van een mooie boom in de buurt van het Van Reenen- park, waarna Sweerts dreigde de onverlaat naar de Orts- kommandant te brengen. De jongeman nam de benen. Volgens getuige Dekker, Piets vader, riep Sweerts: "Blijf staan of ik schiet je voor je donder!" Piet bleef niet staan, waarna Sweerts schoot. Gelukkig miste hij. Ter verdedi ging verklaarde Sweerts dat hij het woord Ortskomman- dant niet gebruikt had en dat hij slechts een waarschu wingsschot had gelost. Verder nam men Sweerts de tekst van een toespraak zeer kwalijk. Het betrof een rede die Sweerts van plan was ge weest uit te spreken bij zijn installatie tot burgemeester in februari 1945 (tot februari was hij namelijk waarnemend burgemeester). In die rede spreekt hij zijn vreugde uit over de nieuwe lanceerinrichting voor V-1's in Bergen en spreekt hij het vertrouwen uit dat de Duitse Wehrmacht de Bolsjewieken zal verslaan. De rede is nooit uitgespro ken; men had na de bevrijding in zijn huis een vel papier aangetroffen waarop de rede met potlood was uitge schreven. Twee getuigen, Blom en Sijpheer, lieten een positief geluid horen. Sweerts zou clandestiene bewoning oog luikend hebben toegestaan, zou bij razzia's opgepakte Bergenaren hebben weten terug te halen en zou in het algemeen zijn NSB-lidmaatschap ten behoeve van de Ber gense bevolking hebben gebruikt in plaats van misbruikt. Tot slot verklaarde Sweerts zelf dat hij lid van de NSB was geworden en gebleven omdat hij geloofde dat de Duit sers 'de goddeloze Bolsjewieken' zouden kunnen weer houden van het vernietigen van het christendom. Sweerts werd veroordeeld tot twee jaar opsluiting met aftrek van voorarrest. Dat betekende dat hij nog vier maanden in hechtenis werd gehouden. Hij verloor ook zijn kiesrecht en het recht om publieke ambten uit te oefenen. Conclusie Op bestuurlijk vlak valt de vier burgemeesters niet veel te verwijten. Ondanks de moeilijke omstandigheden hebben ze alle vier geprobeerd de belangen van de inwoners van Bergen zo goed mogelijk te behartigen. Hendrik van Reenen was in functie tijdens het verzamelen en doorgeven van informatie over Joodse ingezetenen. Omdat de definities en de voorschriften niet altijd even duidelijk waren, vroeg hij de Commissaris van de Provincie Noord-Holland herhaaldelijk om advies. De gezondheids problemen die in december 1941 tot zijn ziekteverlof leid den, zullen het hem zwaar gemaakt hebben naar behoren te functioneren. Zijn drie opvolgers hadden het gemak kelijker; zij waren dankzij hun NSB-lidmaatschap minder kwetsbaar en waren, als het om de belangen van legale en illegale inwoners ging, zeker niet strikt in de leer van de nazi's. De indruk bestaat dat de burgemeesters min of meer op de hoogte waren van de aanwezigheid van on derduikers in het dorp, maar bij voorkeur de andere kant op keken. Terugblikkend, met de Holocaust in gedachten, blijft het toch moeilijk begrip op te brengen voor de drie opvolgers van burgemeester Van Reenen. 20 BERGENAREN EN DE TWEEDE WERELDOORLOG Bronnen De voornaamste bronnen zijn de dossiers van de vier burgemeesters in het Nationaal Archief te Den Haag. De dossiers zijn als volgt genummerd: NA 03213133 H.D.A. van Reenen NA 03213132 G.J.H. Fijn NA 06730059 W.K. Sweerts NA 06720061 A. Eriks Verder is gebruikgemaakt van de dertien interviews (zie Voorwoord), de publicaties vermeld in het nawoord en onderstaande publicaties. - Bas von Benda-Beckmann. De Velser Affaire. Uitg. Boom, 2013. - Peter Romijn. Burgemeesters in oorlogstijd - Besturen tijdens de Duitse bezetting. Uitg. Balans, 2006. - Bob Polak. Hier ligt Hemelrijk. Schrijvers, schilders en anderen begraven in Bergen. Uitgeverij Conserve, 2013.

Bergense kroniek | 2017 | | pagina 22