Burgemeester Fijn, toen nog jong ambtenaar, links op de foto, genomen in de gemeentesecretarie. V.l.n.r.: G.J.H. Fijn, N.J. Punt, veldwachter J. van der Kerk en M.G.A. Nennstiehl, 1915. Collectie: Regionaal Archief Alkmaar (Negatievencollectie Bonda) verplichte tewerkstelling. Een ander verwijt aan Fijn was dat hij de ambtenaar Ros verschillende keren probeerde te ontslaan, welk besluit door het Ambtenarengerecht telkens werd teruggedraaid zoals door Taapken was voor speld. Uiteindelijk werd Ros later toch ontslagen, waarna hij werd opgeroepen voor tewerkstelling in Duitsland. Hij werd toen echter afgekeurd. In augustus 1944 werd er bij Ros huiszoeking gedaan op beschuldiging van zwarthan del. Verder werd Fijn volgens Taapken verweten dat hij in september 1942 de Commissaris van de Provincie Noord Holland schriftelijk had verzocht de in Bergen wonende vol- en half-Joden naar elders over te brengen. Taapken bleek niet te weten aan wie de brief was geadresseerd en wat er precies in stond. Ook werd Fijn verweten dat hij zijn ambtenaren in Bergen verplicht naar bijeenkomsten van de Duitse Winterhulporganisatie stuurde. Tot slot werd Fijn door Taapken verweten dat hij in mei 1940 als waarnemend gemeentesecretaris van Bergen de opdracht van burgemeester Van Reenen om het register van Bergense dienstplichtigen voor het Nederlandse leger te vernietigen naast zich had neergelegd. In plaats daarvan had hij het verstopt op de zolder van het raadhuis, omdat het later wellicht nog van nut zou kunnen zijn. Dit bleek in derdaad het geval te zijn, want met behulp van dit register werden naderhand kostwinnersvergoedingen uitbetaald. Ter verdediging voerde Fijn aan dat Van Reenen akkoord was gegaan met het bewaren op zolder. Later zou Fijn dat register alsnog aan de Duitse autoriteiten overdragen. Van verraad of van samenwerking met de Duitse Sicherheits- dienst was geen sprake. Er werden tijdens het proces nogal wat getuigen gehoord. Tegen Fijn getuigden enige Bergense en Hilversumse 18 BERGENAREN EN DE TWEEDE WERELDOORLOG Remington

Bergense kroniek | 2017 | | pagina 20