13 HET VERZET IN BERGEN Landwachter Harry van Kleef wordt opgebracht. Foto: A. Schouten. Collectie M. Schouten Sietsma speelde een belangrijke rol bij de spionage en bij het transport van wapens. Hij had een prachtige dek mantel door zijn werk als aannemer voor de Duitsers. Als bunkerbouwer beschuldigd van collaboratie, werd hij in juli 1947 voor een Alkmaars tribunaal gedaagd. Dit vond plaats in het kader van de Bijzondere Rechtspleging. Na het horen van getuigen verklaarde het tribunaal de beschuldigingen op alle punten vervallen en kon het tri bunaal niet nalaten grote waardering voor Sietsma uit te spreken vanwege zijn uiterst gevaarlijke verzetswerk. In het blad De Vrije Alkmaarder is op 25 en 31 juli 1947 uit gebreid verslag van dit proces gedaan. Wilko Bergmans steekt in zijn boek Hemel en hel op de Eeuwigelaan ook de loftrompet over Sietsma. Hij vermeldt zelfs nog een paar opmerkelijke verzetsdaden van Sietsma. Jammer genoeg is Bergmans geen ooggetuige en vermeldt hij zijn bron nen niet. Verder noemt hij zelf het boek een roman; al met al niet zo'n betrouwbare bron. In het ledenbestand van de afdeling Alkmaar en omstre ken van De Nationale Federatieve Raad Voormalig Verzet Nederland zijn in de periode van 1974 tot 1996 23 leden met een adres in Bergen te vinden. Van alle in dit artikel genoemde verzetsmensen zijn er opmerkelijk genoeg in het totale ledenbestand maar vier terug te vinden. Tot slot zij opgemerkt dat alle genoemde en ongenoem de verzetsmensen die hun leven in de waagschaal stel den, ons diepste respect verdienen. Bronnen Dertien interviews (zie Voorwoord), de publicaties vermeld in het nawoord en onder staande publicaties. Boeken: - Wilko Bergmans. Hemel en hel op de Eeuwigelaan. Bergen, Uitgeverij De Vleermuis, 1984. - Doeko Bosscher. Haast om te sterven - Het korte leven van verzetsman Fritz Conijn. Prometheus Bert Bakker, 2015. - Koen van Eijk, Willemien Schenckeveld. Oorlogsjaren; oorlogsherinneringen van Noord-Hollanders 1940-1945. Alkmaar, HDC Media, 2010. - Loes Gompes. Fatsoenlijk land - Porgel en Porulan in het verzet. Rozenberg Publishers, 2013. - J. Kooistra, A. Oosthoek, Recht op wraak. Liquidaties in Nederland 1940-1945. Penn Communicatie, 2009. - Sjoerd Leiker (eindredacteur). Verzet in West-Friesland; de illegaliteit in westelijk West-Friesland en in de Wieringermeer in de jaren 1940-'45. Schoorl, Pirola, 1990. - Bob Polak. Hier ligt Hemelrijk. Schrijvers, schilders en anderen begraven in Bergen. Uitgeverij Conserve, 2013. - Joh. Ranzijn. Belevenissen van een Bergenaar. Uitgeverij Bonneville,1999. - Annejet van der Zijl. Bernhard - Een verborgen geschiedenis. Querido, 2011. - Paul van Tongeren. Jacoba van Tongeren en de onbekende verzetshelden van de groep 2000. Soesterberg, Uitgeverij Aspekt, 2015. Kranten: - Artikel over Familie Vrasdonk. De Duinstreek, mei 1976. - Artikel over KP Schoorl. Alkmaarsche Courant, 8 oktober 1983. - Artikel (verslag rechtszaak) over Jolle Sietsma. De Vrije Alkmaarder, 25 en 31 juli 1947. NIOD Archief: -documenten over het verzet in Alkmaar en omstreken.

Bergense kroniek | 2017 | | pagina 15