12 BERGENAREN EN DE TWEEDE WERELDOORLOG zijn aan de Filarskiweg. De schuur was voor het geluid geïsoleerd met strobalen en als roos werd een door Jaap de Rover getekende kop van Hitler gebruikt. In Bergen bleef het onderscheid tussen gewapend en ongewapend verzet lang intact. Er waren maar weinig mensen die in beide groepen functioneerden. Contact was er wel. De KP kon op een gewelddadige manier aan spullen komen die onderduikers hard nodig hadden. Het oprapen, vervoeren en verstoppen van wapens was een uiterst riskante onderneming. In de nacht van 10 op 11 oktober 1944 werd een auto vol met opgepikte wa pens bij Rustenburg aangehouden door een patrouille Landwachten en Nederlandse SS'ers, vermoedelijk Land- stormers. Daarbij ontstond een hevig vuurgevecht, met doden aan beide zijden. Het 'drama Rustenburg' kostte negen verzetsstrijders het leven, waaronder Jan Walter uit de Nassaulaan in Bergen. Hij werd geëxecuteerd in de Schermer bij boerderij Houtlust van Piet de Boer, die daar hetzelfde lot beschoren was. Diens weduwe Trien de Boer woonde van 1969 tot haar dood in 2001 in Ber gen. Jan van Baar heeft dit drama uitgebreid beschreven in het boek Verzet in West-Friesland. De BS in Bergen werd steeds professioneler, met de woning van de familie Dekker op Zakedijkje 31 als een soort hoofdkwartier. Ook de dappere zusjes Gerssen werden koerierster en Sietsma stelde voor transporten zijn vrachtwagentje ter beschikking: een verbouwde Ford met een houtgasgenerator. Annejet van der Zijl maakt in haar biografie over prins Eindelijk was het voorbij. Het afmarcheren was begonnen. Bernhard nogal wat kritische opmerkingen over de BS en hun bevelhebber. De aanwas in het laatste halve jaar van de oorlog noemt zij 'septemberartiesten en novem- berkometen'. In de volksmond heetten ze ook wel mei bloempjes. In zijn brief (zie pagina 10) schat G. Diesfeldt het aantal mannen en vrouwen die begin 1945 in Bergen bij het verzet betrokken waren op 120. Die schatting was wel licht aan de hoge kant. Naspel In de periode vlak na de bevrijding stond men in Bergen soms verbaasd naar de BS-mannen te kijken. Van som migen kon men zich niet voorstellen dat ze iets met het verzet te maken hadden gehad. Er zal een groot ver schil hebben bestaan tussen de verzetsmensen van het eerste uur en degenen die in de laatste maanden van de oorlog door de BS zijn geworven of zich vrijwillig heb ben aangemeld. De vrouwen en mannen van het eerste uur zullen zich wel eens achter de oren gekrabd hebben toen ze vlak na de bevrijding al die BS'ers door het dorp zagen paraderen. Na de bevrijding werden enkele meisjes die verkering hadden gehad met Duitse soldaten publiekelijk kaal geschoren, waarna er met pek een hakenkruis op hun hoofd werd geschilderd. Een gebeuren waar ooggetui gen met gemengde gevoelens aan terugdenken; het was een beschamende vertoning. De door de meisjes gepleegde collaboratie was toch wel heel onschuldig van aard vergeleken met andere vormen van collaboratie. Voor zover bekend zijn de dames die werkzaam waren in het voor Duitse officieren ingerichte bordeel in de villa Westdorp de dans ontsprongen. In mei 1945 werden er 75 Bergenaren opgepakt. De meesten werden op open vrachtwagens afgevoerd naar Kamp Schoorl. Het waren hoofdzakelijk NSB'ers. Een ooggetuige weet zich te herinneren dat een van die wa gens werd uitgeleid door de 'jeugd', die joelde dat ze bij de boerderij De Franschman geëxecuteerd zouden worden. Het was de weduwe van Jan Blok die de arres tanten toen geruststelde. In de zomer van 1947 waren de meeste gevangenen weer thuis. Van degenen die in mei '45 werden opge pakt, werd de landwachter Harry van Kleef het zwaarst gestraft. Hij kreeg levenslang voor het doodschieten van de Alkmaarse Jood Eli Bing, die op het Centraal Station in Amsterdam zijn noodlot probeerde te ontkomen door in het IJ te springen. Na vijftien jaar kwam Van Kleef weer vrij. Er waren na de oorlog ook verzetsmensen die geen behoefte hadden om aan de weg te timmeren. Soms werden ze zelfs gewantrouwd omdat ze zo verstandig waren geweest om tijdens de bezetting niet op te vallen. Jolle Sietsma was een voorbeeld van deze misvatting.

Bergense kroniek | 2017 | | pagina 14