Retraitehuis aan de Loudelsweg wat in het wilde weg aan het schieten waren. Volgens een andere versie zou hij van dichtbij, terwijl Duitsers in de buurt aan het oefe nen waren, door het verzet geëxecuteerd zijn. Jan van Baar noemt in de Bergense Kroniek van mei 2001 een derde versie: hij spreekt van 'oefenende Duitse solda ten'. Dat laatste lijkt het meest waarschijnlijk want 300 meter is wel erg ver weg en op Jan Henneman viel, voor zover bekend, niets aan te merken. In het eerste themanummer van de Bergense Kroniek (1995) noemt Jan van Baar een aantal leden van de KP-Bergen: Ed Brieffies, Arie Dekker, Dirk Dekker, Rein Dekker, Jan Diesfeldt, Jan Leening, Bertus Martin, Joop Martin, Jaap Nieuwland, Jaap Slijkerman en Klaas van der Wijk. Naar alle waarschijnlijkheid behoorden Ben Min, Jaap Ranzijn, Piet Tiebie en Henk Dekker ook tot deze groep. Ben Min werd samen met Dirk Dekker opgepakt omdat ze in bezit van een radio waren. Ben Min ontsnapte tijdens het transport en dook onder. Later werd hij bij een bezoek aan Bergen gesnapt en overgebracht naar Kamp Vught. Bij de nadering van de geallieerde troepen in 1944 werd hij op 6 september, de dag na Dolle Dinsdag, samen met andere gevangenen gefusilleerd. De bekende Alkmaarse verzetsstrijder Frits Conijn bevond zich ook bij die groep. Over eventuele verzetsdaden van Ben Min is niets bekend. Verder vermeldt Van Baar dat de politiemensen Japin, Van Benthum en Van Son ook bij het gewapende verzet betrokken waren en dat Sientje ten Holt en Truus Bonarius de vaste koeriersters van de groep waren. De leden van de KP-Schoorl zijn bekend: zij kregen in 1983 als groep een onderscheiding. Alleen Sientje ten Holt blijkt in beide groepen te hebben gefunctioneerd. Na september 1944 verandert de situatie. Van Ulsen is in Bergen en Schoorl de lokale commandant van de BS, als de Engelsen beginnen met nachtelijke droppings van wapens. Tevens wordt Van Ulsen als gewestelijk wapenof ficier belast met het werven van leden en het organiseren van het vervoer en de distributie van de door de Engel sen gedropte wapens. Bij de distributie van de wapens moest hij er van zijn leidinggevende voor zorgen dat de communisten niet te veel wapens kregen - de Koude Oorlog was kennelijk al vóór de capitulatie van Duitsland begonnen. Van Ulsen was ook belast met de training van de BS'ers. Voor de schietoefeningen werd onder andere gebruikgemaakt van een schuur op het land van Jan Ran- De Binnenlandse Strijdkrachten staan stoer op de foto. 11 HET VERZET IN BERGEN

Bergense kroniek | 2017 | | pagina 13