8 BERGENAREN EN DE TWEEDE WERELDOORLOG Duitse soldaten lijken zich thuis te voe len op het terras van Pa Bon Bon Buik. half-Joods en begrepen al snel hoe de vlag erbij hing. Na de evacuatie van een groot deel van de Bergense bevol king, inclusief Jan Hemelrijk, begin 1943, kwam het accent van de activiteiten van de PP-groep in Alkmaar en Amster dam te liggen. De groep groeide uit tot een man of twintig waaronder Karel van het Reve en de graficus Frans Meijer, die prachtig persoonsbewijzen kon vervalsen. Jan Hemelrijk werd daar zelf ook heel handig in. Hij maakte voor zijn va der, Jacob Hemelrijk, een prachtig en bruikbaar exemplaar. Beide verzetsgroepen werden door de Bergense gemeen teambtenaren Lex Bosman, Cor Blom en Wim Ellis voorzien van persoonsbewijzen, distributiekaarten en bonnen voor de onderduikers. Toen Bosman bij burgemeester Fijn op het matje moest komen omdat hij meer bonkaarten uitreik te dan er inwoners waren, gaf hij een afdoende verklaring. Hij meldde dat die extra kaarten bestemd waren voor de illegaal in Bergen verblijvende vrouwen die werkzaam wa ren in het door Duitse officieren gefrequenteerde bordeel. Ook de politie hielp de twee verzetsgroepen, met name de agenten Japin, Nijland en Smit. Na de oorlog heeft een zuiveringscommissie maar twee van de acht Bergense politiefunctionarissen berispt en geen zwaardere straffen uitgedeeld. We kunnen dus concluderen dat Bergen bofte met zijn politieapparaat. Het gemeente lijke bestuursapparaat valt, hoewel er drie NSB-burgemees- ters in functie zijn geweest, maar weinig te verwijten. Van de volgende Bergense families is bekend dat zij on derduikers herbergden: Boon, Gronert, Hemelrijk (Jan), Postma, Ranzijn, Sluijter, Sijpheer en Vrasdonk. Pastoor Van Beers moet hier ook genoemd worden. Hij verborg een uit het Duitse leger gedeserteerde Italiaanse soldaat. Onder het altaar had de pastoor een veilige schuilplaats voor An- gelo. Het gewapend verzet in Bergen De eerste Bergense verzetsdaad waar wapens aan te pas kwamen, komt voor rekening van de luchtmachtofficier An- tonie (Ton) van Ulsen, die dienst had gedaan op het Vlieg veld Bergen. De geweren die direct na de capitulatie door soldaten bij hem werden ingeleverd, droeg hij niet over aan de Duitsers, zoals dat na een capitulatie behoort, maar hij speelde ze in handen van Frits Haverkamp, een Alkmaarse arts. Ton van Ulsen en luchtmachtofficier Wim den Toom, de latere minister van Defensie, adviseerden aannemer Jolle Sietsma eind 1940 om het door de Duitsers aangeboden werk op het Vliegveld Bergen te accepteren. Als leden van de OD waren ze namelijk zeer geïnteresseerd in wat de Duitsers daar allemaal uitspookten en ze wisten dat Siets ma aan de goede kant stond. In 1942 ontmoette Van Ulsen een oud-collega die voor de illegaliteit radioberichten naar Engeland verstuurde. Via dat kanaal werd dan de door Sietsma geleverde informatie over het vliegveld, de luchtaf weer en de kustverdediging doorgespeeld naar Engeland. Bij Sietsma thuis komt Van Ulsen in januari 1943 voor het eerst in contact met Bergense KP'ers. Als Van Ulsen in juli 1943 van de OD de opdracht krijgt om in Bergen en Schoorl het verzet te coördineren, ontmoet hij de comman dant van de Bergense KP. Jammer genoeg vermeldt Van Ulsen in zijn boek niet hoe de man heet. Van Ulsen had nog geen deel uitgemaakt van een Bergense verzetsgroep en werd dan ook als een nieuweling beschouwd. Als nieuwe ling en militair was hij niet echt welkom. Dankzij de huisarts Hein Poot, die zowel op goede voet stond met Van Ulsen als met het lokale verzet, verliep Van Ulsens introductie toch nog redelijk soepel.

Bergense kroniek | 2017 | | pagina 10