Het geslacht Persijn Voorouders van Jan van Bergens echtgenote Jutte Persijn De geschiedenis van Bergens ambachtsheer Jan van Bergen en diens gezin is beschreven in de Bergense Kroniek van november 2014. Een jaar later kwamen zijn voorvaderen de Van Haarlems aan bod. En deze laatste afle vering van dit drieluik is gewijd aan de Per- sijns, de voorvaderen van Jans echtgenote Jutte Persijn. Het geslacht Persijn was erg rijk en daarom een gewilde huwelijkspartij voor andere adellijke families. Voor Bergen was Jutte Persijn niet alleen van belang als am- bachtsvrouwe van Bergen, maar ook als moe der van Goede van Bergen en als initiatief neemster en 'sponsor' van de bouw van de voorloper van de Ruïnekerk. 5 6 Jan I Persijn Claes I Persijn Jan II Persijn Jutte Jans Persijn x Jan van Bergen Goede van Bergen 16 HENDRIK BATTJES De oudere Persijns Jan van Bergens echtgenote Jutte stamt net als hijzelf uit een aanzienlijke adellijke familie. De oude Persijns bezitten kastelen in Velsen en Monnikendam en zijn sinds mensen heugenis Heren van Waterland. Dat is eigen bezit en geen leengoed, zodat de graven van Holland er helemaal niets te vertellen hebben. Arnoud Spiker 1143-1161 Dirk Persijn 1162-1167 1204, 1224 vanaf 1238, 1255 vanaf 1257, 1283 IJsbrand I van Haarlem 1162-1174 Simon I van Haarlem ~1198-1215 IJsbrand II van Haarlem 1200-1230 Simon II van Haarlem vanaf 1245, 1280 Dirk van Haarlem 1275-1305 1317, ca. 1342 vanaf 1305, 1321 geboren ca. 1310, na 1377 De familie Persijn is een van de acht adellijke geslachten die Cordfunke heeft beschreven in zijn boek Macht en aanzien, Kennemer adel in de volle middeleeuwen. Vermoedelijk heb ben zij plaatselijk al in de negende eeuw een rol van beteke nis gespeeld. Omdat er dan nog bijna geen familienamen zijn worden de meeste mensen in die tijd nog bij hun bijna men genoemd. Zo staat heer Arnoud, die de afstammings- lijst aanvoert, bekend als Arnoud Spiker - een bijnaam die hij kennelijk te danken heeft aan een van zijn spijkers ofwel voorraadschuren. Dat moeten graanschuren zijn geweest - in zijn tijd wordt namelijk nog graan verbouwd op de ontgon nen veenbodem van Waterland. Zijn zoon Dirk is de eerste die door het leven gaat als Persijn, welke naam niet naar een kasteel of burcht verwijst. Volgens sommige schrijvers is Per sijn een verbastering van peterselie, de plant waarvan in de oudheid lauwerkransen werden gevlochten. Anderen menen dat Dirk zijn (bij)naam te danken heeft aan zijn deelname aan een kruistocht. De naam Persijn werd namelijk uitge sproken als Persien oftewel Perzië, waarmee in die tijd het Midden Oosten werd bedoeld of ook wel het Heilige Land. Kennelijk zijn de Persijns net als de Van Haarlems behalve invloedrijke politici en grootgrondbezitters ook plichtsge trouwe christenen. Zo is Arnoud Spiker in 1143 met andere voorname edelen aanwezig bij de inwijding van de abdijkerk van Egmond en schenkt zijn kleinzoon Jan I voor zijn zielen heil twee pond aan die kerk. Voorouders van Goede van Bergen - is het tijdvak waarin de persoon wordt genoemd, het sterfjaar. Wilgenhouten schild uit Waterland uit de tijd van Jan I Persijn. Dit schild uit de jaren 1200-1230 en is opgegraven in Nieuwendam

Bergense kroniek | 2017 | | pagina 16