Een verloren Russische reisicoon Rusland en Bergen al 217 jaar met elkaar verbonden Een Russische soldaat verliest zijn reisicoon tussen Schoorl en Bergen. Dit gebeurde tijdens hevige gevechten van zijn onderdeel tegen een gecombineerde Frans-Bataafse eenheid omstreeks 6 uur in de ochtend van de 19de september 1799. 10 J.N.J. GROOTEMAN (TEKST) C. PRINS (VONDSTINFORMATIE) In het najaar van 2014 wordt tussen Bergen en Schoorl tij dens een onderzoek door Archeozorg Cultuurbehoud een bijzondere vondst gedaan. Het betreft een plat, vierkant bronzen doosje met twee gevouwen delen: een reisicoon, in de vorm van een triptiek, formaat 167 x 59 mm. Gevou wen heeft de icoon het formaat van 56 x 59 mm. Op de voorzijde staat de afbeelding van het Russisch-orthodox kruis op de berg Golgotha*, met daaronder de schedel van Adam, met aan weerszijden de lans en de rietstengel (met spons), de lijdenssymbolen van Christus. Is de icoon opengevouwen, dan ziet men op het linkerpaneel drie heiligen, te weten de heilige Philip II (metropoliet van Moskou) en de heiligen Nicolaas en Johannes (de theo loog). Op het middenpaneel ziet men Jezus Christus op zijn zetel, met links de Moeder Gods en rechts de heilige Johannes (de apostel). Op het rechterpaneel ziet men de Engelbewaarder en de heilige monniken Zosima en Sava- tij (de stichters van het Solovetski klooster op het eiland Solovetski in de Noordelijke IJszee). Op de icoon zijn nog sporen van wit en blauw email te zien. Wat is een reisicoon? Omstreeks het jaar 1000 werd in Rusland het orthodoxe geloof verplicht. In plaats van een kruisbeeld, zoals bij De binnenzijde (hierboven) en de buitenzijde van de gevonden reisicoon. Het rechterpaneel is het 'deksel'. Collectie Archeozorg Cultuurbehoud

Bergense kroniek | 2017 | | pagina 10