7 De Brouwerskom bevindt zich nabij de Oorsprongweg in Schoorl in de buurt van het buitencentrum Schoorlse Duinen van Staatsbosbeheer. Vandaar liep een duinrel naar de Damweg in Schoorldam. Aan het eind van de Damweg was een waterbekken voor de opvang van water, dat regelmatig werd opgehaald door schepen met bestemming de Alkmaarse brouwerijen. Informatie en foto: Will Jansen - Historische Vereniging Scoronlo de overheid (executieverkopen, verpachtingen e.d.) werden gehouden in de twee aanwezige herbergen (De Oude Prins en De Rustende Jager), met alle drankgebruik van dien. Zorg(en) om het gebruik van sterke drank Dranken met een hoger alcoholpercentage, bereid door distillatie, waren ook al in de eerste eeuwen na Christus bekend. De drank jenever werd in de 17de eeuw uitgevon den. De Nederlandse arts Franciscus de Boë Sylvius die een vochtafdrijvend middel zocht, dacht dat gevonden te hebben in het toevoegen van sap uit jeneverbessen aan moutwijn. Het drankje schoot zijn doel voorbij, maar werd als sterke drank, onder de naam jenever, zeer populair. Het gebruik van sterke drank ter opluistering van de feest vreugde liet - ook in Bergen - af en toe ongewenste sporen na. Op de avond van 3 september 1748 liep een bezoek van Jan Aarjensz Klaas aan het huis van Poulus Olofsz aan de Roosloot door buitensporig drankgebruik uit op een drama. Dit wordt in de rechtszaak van 9 september 1748 tegen Olofsz als volgt omschreven: Jan Aarjensz Klaas uit Westdorp had op de avond van 3 dezer maand een bezoek gebracht aan het huys van zijn vriend Poulus Olofsz staande alhier op de Roossloot zijnde enigsints bezoedelt van de drank. Ofschoon beiden tot de groep thuisdrinkers behoorden, kregen zij met malkander enig verschil van woorden zonder de ware oorsaak van hun verschil te weten. Het liep uit op een steekpartij, waarover nu de schepenen Dirk van Ulsen en Klaas Gerrit Tegel en de baljuw van Bergen, mr. Willem Winder, recht moesten spreken. Zoals zo veel dronken mensen toonde Olofsz berouw en bood hij het De Dorpsstraat met achter het voorste huis Café De Hoop van Pieter Hilbrand, later café Nieuwendijk. Het gebouw is nu onderdeel van Fletcher hotel Marijke. Collectie Regionaal Archief Alkmaar Dorpstraat, Bergen, N. H.

Bergense kroniek | 2016 | | pagina 7