Pieter Gooien bij de Zonnekoning Ereplaats voor Bergenaar in het Paleis van Versailles Wie het Paleis van Versailles bij Parijs bezoekt, mag de kunstcollectie niet missen. De afde ling gobelins aldaar bevat een schitterend, veelkleurig wandtapijt van 3,75 x 5,80 meter met een historische voorstelling uit 1667. Hierop is koning Lodewijk de Veertiende te zien, die de Manufacture Royale des Gobelins te Parijs bezoekt. Op het gobelin staat ook een oud-Bergenaar. 4 HENK JELLEMA Je ziet de binnenplaats van het gebouw met een aantal zwierig geklede en hooggehakte ambachtslieden, alsmede hun knechten, vrijwel allen met een pruik, naar de mode van de toenmalige pruikentijd. Ze sjouwen met meubels, gordijnen, omvangrijke, zilveren siervoorwerpen, gordijnen en tapijten. Het zijn allemaal werkstukken die ze vol trots laten zien aan een groepje deftige heren, eveneens met pruik. De De Zonnekoning (links, met gepluimd hoofddeksel) bezoekt de Manufacture Royale. In het midden, direct links van de kunstig versierde, hoogopgetilde tafel, Pierre Gole. (Gobelin, geweven van linnen, zijde en gouddraad, 1667. Collectie: Paleis van Versailles. Foto: Web Gallery of Art.) belangrijkste van hen is de Zonnekoning, Lodewijk de Veertiende, herkenbaar aan een hoofddeksel met rode pluimen. Alle getoonde werkstukken zijn door hem bij de hier aanwezige ambachtslieden besteld. Naast de koning staan zijn broer en zijn zoon, alsmede Jean-Baptiste Col bert, minister van Financiën. De heer met de zwarte hoed in zijn handen is Charles Le Brun, hofschilder en ontwerper van dit gobelin. Gooien zag Bergen nooit terug De persoon die ons, buiten de koning, op deze levendige voorstelling erg interesseert, is een oud-Bergenaar. Het is de omstreeks 1620 in de heerlijkheid geboren meubelma-

Bergense kroniek | 2016 | | pagina 4