INHOUD Van de redactie Van de redactie 1 Henk Jellema Pieter Goolen bij de Zonnekoning Ereplaats voor Bergenaar in het Paleis van Versailles 2 Kees van der Hoek en Roel Kuipers Bacchus in Bergen Bergen en de (sterke) drank 4 Ed Duin en Daniël Leijen Jan Leijen, een Bergense architect van allure 10 Pim van der Werf Jan Ponstijn Kunstenaar, socialist en mens 18 Yvon Bos Eyssen Ru Waalewijn, een man van principes 25 Nel Jongejans De laatste illegale Duinstreek Een aanwinst voor de museumcollectie 30 Colofon 32 In april jl. is Bob van de Graaf overleden, erelid van de HVB en oud-redactielid van de Bergense Kroniek. Bob was de motor achter en eindredacteur van het Straat namenboek, nog steeds een ongeëvenaard naslagwerk. Daarnaast verzorgde hij jarenlang de bij de Kronieken horende lemma's voor de website. Ook heeft de redactie helaas afscheid moeten nemen van Bert Buizer, die heeft aangegeven onvoldoende tijd beschikbaar te hebben voor zijn redactietaak. Als u altijd hebt gedacht dat u een Kroniek zonder on volkomenheden in uw brievenbus kreeg, dan moet ik u melden dat de praktijk weerbarstiger is. Gelukkig zijn er dan lezers die ons via hun opmerkingen op het rechte pad houden. We hebben de oude rubriek Even Recht zetten weer van stal gehaald zodat u kunt lezen wat we met deze opmerkingen doen. In deze kroniek wordt het drieluik over Pierre Gole (Pieter Goolen) door Henk Jellema afgesloten met de beschrijving van een tapijt dat in Versailles aan de muur hangt en waar op u de beeltenis van Pierre Gole ziet. Erg leuk om van een gewone - of eigenlijk bijzondere - jongen uit Bergen die 350 jaar geleden leefde, het gezicht te bekijken. Dat er ook in Bergen stevig kon (en kan) worden ingeno men, hoef ik u natuurlijk niet te vertellen. Door wie welke drankjes werd gedronken, in welke etablissementen en bij welke gelegenheden, kunt u lezen in het artikel Bacchus in Bergen. En dat heren en overheden altijd een graantje meepikten van dat innemen, spreekt vanzelf. Bergen heeft op architectuurgebied een flink woordje meegesproken. U treft in deze kroniek een portret aan van de architect Jan Leijen, inclusief een overzicht van be staande en verloren gegane panden die hij in Bergen heeft gebouwd. Met de wandelroute langs alle locaties - handig in het midden van deze Kroniek geplaatst - heeft u een doel om uw familie en vrienden deze winter te bewegen naar buiten te gaan. Jan Ponstijn is een schilder die wellicht alleen bij ken ners bekend is, maar zijn invloed in Bergen is aanzienlijk geweest. Lees het artikel van Pim van der Werf over deze eigenzinnige kunstenaar, die ook in het Bergense sociale leven actief was. Ru Waalewijn kent u natuurlijk. Aan zijn loopbaan bij de overheid en in het verenigingsleven van Bergen - waaron der zijn betrokkenheid bij de HVB - wordt in deze Kroniek een artikel gewijd. Ik verwijs voor de omvang van zijn pro ductie naar de lijst van publicaties. En wie kan van zichzelf zeggen dat hij wellicht afstamt van een Engelse edelman? Tot slot een nieuwe aanwinst van Het Sterkenhuis. Uit de nalatenschap van een particulier werd de laatste illegale Duinstreek van 7 mei 1945 geschonken. Lees de beschrij ving van een verwarrende tijd en bedenk daarbij dat zich vandaag de dag elders in de wereld nog steeds dezelfde gebeurtenissen voordoen. De redactie wenst u weer veel leesplezier. Theo de Graaff, voorzitter redactie 33

Bergense kroniek | 2016 | | pagina 3