De laatste illegale Duinstreek Een aanwinst voor de museumcollectie Museum Het Sterkenhuis kreeg in 2015 een bijzonder 'oorlogsdocument' ten geschenke. De oud-Bergenaar Jan de Goede overhandigde ons een op lichtroze papier gestencild krantje. Het schamele A-viertje, met op één zijde een tekst, draagt de kop DE DUINSTREEK 7 - 5 - '45, nummer zes en zeventig. Dit document werd gevonden in de nagelaten papieren van zijn vader Melle de Goede. De eerste zin luidt: 'Vandaag zullen de Canadese troepen onder bevel van generaal Fokes Noord-Holland bezetten.' Het was de laatste Duinstreek die in de illegaliteit was geproduceerd. Bij verschijnen was de capitulatie drie dagen oud. Radio Hamburg meldde dat Hitler op 1 mei in de Rijkskanselarij is overleden; Groot-Admiraal Dönitz zet de oorlog voort; Er is nog geen tweede capitulatieaanbod; De Russische tanks zijn doorgedrongen tot Tiergarten; De Britten staan 25 km. van Lübeck; In Italië heeft Maarschalk Graziani opdracht gekregen tot onvoorwaardelijke overgave; ten zuiden van Rangoon hebben luchtlandingen plaats gehad. 32 NEL JONGEJANS De legale en illegale Duinstreek Het al jaren bestaande weekblad in Schoorl en Bergen was door de bezetter wegens 'papierschaarste' sinds 1941 een verschijningsverbod opgelegd. Pas op 3 augustus 1945 verscheen de legale Duinstreek weer in de brievenbussen van de Bergenaren. In die tussenliggende jaren werden in Nederland door 'ondergrondse' werkers blaadjes met oorlogsnieuws verspreid. Bekende namen zijn onder meer Trouw, Het Parool, De Waarheid. Zo werden in Bergen door Joodse onderduikers met regelmaat 1500 exemplaren van De Waarheid gestencild. Dit gebeurde in de woning van Cor en Hennie Sijpheer aan de Notweg. Dick Smit, 24 jaar oud, was zo'n ondergronds werker en betrokken bij de ontsnapping van Britse oorlogsvliegers. Hij verbleef in die tijd bij zijn ouders in Bergen. Aangestoken door het gebeuren bij Cor Sijpheer noteerde hij via zijn geheime ontvanger de binnengekomen oorlogsberichten van BBC en Radio Oranje. Zijn buurmeisje Miriam Scholten (later mevrouw Diesfeldt-Scholten) zette deze berichten op stencil en thuis bij Miriam draaide Dick zijn particuliere 'illegale Duinstreek' op A-4 formaat. De veertienjarige Jan Scholten bezorgde samen met zijn vriendjes enkele van de circa zeventig exemplaren van de bijna dagelijks uitkomende éénbladige krant. De 'goede' ontvangers gaven de blaadjes heimelijk door. (Samenvatting van het artikel van Henk Jellema, De Duinstreek 20 mei 2015.) Betekenis Voor het museum geldt dit document als zeer waardevol. Die waarde wordt nog groter omdat het een aanvulling is op enkele andere documenten in de collectie die kenmerkend zijn voor bezetting en verlangen naar vrijheid in de Tweede Wereldoorlog: - het illegale blad De Vrije Alkmaarder van 2 mei 1945; - de eerste uitgave na de oorlog van het tijdschrift Victorie (voortzetting van het illegale blad De Vrijheid). Deze bladen getuigen van verlangen naar en vreugde bij het einde van de vijfjarige strijd tegen de Duitse bezetter. Daarnaast bevindt zich in de verzameling ook een heel ander dagblad, namelijk Volk en Vaderland van 5 mei 1944, uitgegeven door de Nationaal Socialistische Beweging (NSB), de beweging die pal achter de Duitse bezetter stond. Indruk van de inhoud Het is uiteraard onmogelijk om de inhoud van deze bladen in dit artikel weer te geven. Daarom een kleine indruk hiervan. In Volk en Vaderland uit 1944 staat de 1-meirede van 'den Leider Mussert'Een oproep en pleidooi voor de overwinning van de arbeiders, het 'volksche socialisme' in Europa, als een eenheid die nooit meer gesplitst mocht worden door democratische of confessionele leuzen. Dat zou, aldus Mussert, uiteindelijk de overwinning brengen op het privaat-kapitalisme van Amerika en het communisme of staatskapitalisme van Rusland. Maar daarvoor moest men bereid zijn offers te brengen. In dezelfde krant staan dan ook 22 rouwadvertenties, waarvan zeventien voor doden die aan het Oostfront waren gevallen 'in den strijd voor Führer, Leider, Volk en Vaderland'(Dit Oostfront, het toneel van oorlogshandelingen in Centraal- en Oost-Europa, is nog altijd berucht vanwege de vele levens die de oorlog er heeft geëist en de gewetenloze manier van oorlogvoeren.) De beide bladen van Bergen en Alkmaar zijn in mei 1945 voornamelijk gericht op twee onderwerpen: de strijd en de voedselvoorziening. Uit de Vrije Alkmaarder van 2 mei:

Bergense kroniek | 2016 | | pagina 32