De wederopbouw van Bergen 1945-1950 nov. 1998 Bouwkundige erfenissen uit de Duitse bezettingstijd nov. 1999 De onnodige evacuatie van 1943 nov. 2000 Kolenboer, een verdwenen beroep nov. 2002 Straatnamen in Bergen door de eeuwen heen, nov. 2003 (mede-auteur als lid van de commissie straatnamenboek) De Jonge Metje april 2004 Verzamelaars in Bergen april 2004 Drek en ier april 2005 Droge voeten in Polders rond Bergen, themanummer 6 april 2006 Misdaad en mobiliteit in het verleden nov. 2006 Bewoners van Rampenbosch (met Marijke Kirpensteijn) nov. 2006 Kapers op de kust april 2007 Werelderfgoed in oud-archief Bergen nov. 2007 Het raadhuis van de architect Van der Steur nov. 2008 Het Bergense slachthuis april 2009 Bergense walletjes nov. 2010 Scherven in het duin april 2011 Een bank met een verhaal april 2012 Bergen onder stroom (met Bert van der Miesen), mrt. 2013 themanummer 10 Meer over de belezen heer april 2014 De Vinkenkrocht nov. 2014 Duitse officieren gevlucht nov. 2014 Het Bergermeer in kaart april 2015 De aansluiting van Bergen op het gasnet april 2015 (met Bert van der Miesen) Tolheffing rond Bergen nov. 2015 Het VOC-schip Huys te Bergen april 2016 30 BERGENSE KRONIEK, NOVEMBER 2016 Maatschappelijk betrokken In het gezin Waalewijn werd in 1958 een zoon en in 1960 een dochter geboren. Tijdens hun lagereschoolperiode was hun vader voorzitter van de oudercommissie. Voorts was Ru afdelingsvoorzitter en districtsbestuurder van Veilig Verkeer Nederland (VVN) waarvoor hij tot lid van verdien ste is benoemd. Onderzoeker en auteur Inmiddels was Ru lid geworden van de Historische Vereni ging Bergen NH (HVB), waar hij actief werd in de werk groep Historisch Onderzoek (Histon). Archiefonderzoek en het checken van de bronnen zijn de bouwstenen van goed onderzoek, vindt Ru. Bij zijn archiefonderzoek vroeg hij zich op een goed mo ment af of er iets te vinden was over de wederopbouw in Bergen. Dit leidde tot zijn eerste artikel voor de Bergense Kroniek over deze veranderingen in Bergen. Het artikel over de evacuatie schreef hij samen met zijn vrouw, die uit Bergen geëvacueerd was naar Heiloo. In totaal schreef Ru 26 artikelen voor de Bergense Kroniek (zie de tabel); het laatste verscheen in de kroniek van april 2016. Ook in andere bladen publiceerde Ru. Zo heeft hij voor het blad Citrotourisme zijn belevenissen tijdens een rond reis in 1955 beschreven. In dat jaar huurde hij met zijn vrouw en een bevriend echtpaar een Citroën Traction Avant bij Kees Koster aan de Breelaan en maakten zij samen een rondreis door Frankrijk, Italië en Zwitserland. Jaren later op een kampeerterrein spreekt hij een eigenaar van een Traction Avant en vertelt zo boeiend over zijn des tijds gemaakte reis, dat hij de vraag kreeg om hierover een artikel te schrijven. Voor het blad van de Nederlandse Genealogische Vereni ging, afdeling Hollands Noorderkwartier, schreef Ru enkele artikelen, onder andere ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de afdeling Alkmaar en een aantal artikelen over het geslacht Waalewijn. Voor Oud Alkmaar schreef Ru in 2003 een artikel over de turnvereniging Kracht en Vlugheid, waarvan zijn vader voor en tijdens de oorlog voorzitter was. Degene die les gaf noemde men 'directeur', en die persoon was een NSB'er. Toen bleek dat Joodse leden naar Amsterdam moesten was de positie van deze man onhoudbaar, maar hij kon op die gronden niet ontslagen worden. Daarom hebben alle leden hun lidmaatschap opgezegd en kon de 'directeur' niet meer uitbetaald worden en kon men van hem af. In 2005 schreef Ru voor Oud Alkmaar een artikel met de ti tel Langs de deur op de Houtweg over handelaren die langs de deur kwamen, gebaseerd op zijn jeugdherinneringen. Zo was er de bedelaar met zijn marmot die aanbelde en dan begon te zingen 'Wil je mijn marmotje zien, het is zo'n aardig beestje?'. Een andere anekdote was dat de postbo de (die nog tweemaal daags post bezorgde) op een keer aanbelde met een briefkaart in zijn hand. Hij had de tekst gelezen en zei tegen Ru's moeder: "Zet maar vast koffie want je moeder komt zo met de trein." Bij HVB Voor zijn onderzoek voor Histon ging Ru tot enkele maan den geleden elke dinsdag naar het Regionaal Archief in Alkmaar. Hij is ook lid van de fotoherkenningsgroep waar hij met zijn enorme kennis en geheugen waardevolle tips geeft. Bovendien heeft hij de groep handvatten gegeven voor de tijdbepaling van foto's aan de hand van autonum merborden of het aantal cijfers in een telefoonnummer. Behalve aan vele artikelen in de Bergense Kroniek heeft Ru ook meegewerkt aan het Straatnamenboek, dat een historische beschrijving geeft van Bergen en haar straten gedurende vier eeuwen. De redactie kijkt met veel plezier terug op de inbreng van Ru en is dankbaar voor zijn grote inzet, getuige de lijst van publicaties in de tabel. Daarvoor is hij in 2008 door het bestuur eerst tot lid van verdienste benoemd en in 2015 bevorderd tot erelid. 26 artikelen van Ru Waalewijn in de Bergense Kroniek

Bergense kroniek | 2016 | | pagina 30