mm oifc Mg! Iwöen mt uIio kh 29 RU WAALEWIJN, EEN MAN VAN PRINCIPES Ru krijgt op de ambachtschool les van zijn vader (1942) (foto: Collectie Ru Waalewijn) Naar Bergen Na mei 1945 helpt Ru met het bruikbaar maken van scho len in Alkmaar die door de bewoning door Duitse solda ten waren vernield. "Onder de luizen kwam ik dan thuis." Van september 1945 tot augustus 1948 was hij in dienst van het Wederopbouwbureau Noord West te Bergen. Hij moest onder andere met de hand geschreven schadetaxa- ties omzetten in getypte rapporten. Verder voerde hij ka dastrale recherches uit voor de juiste tenaamstelling, ook in Egmond en Callantsoog. In augustus 1948 gaat hij werken bij Gemeentewerken Bergen, op het kantoor aan de Karel de Grotelaan 11. Hij werkt hier als opzichter-tekenaar bij een dienst die in het begin twaalf medewerkers telde - zes administratieve medewerkers en zes technici. Omdat het kantoor te klein werd, kreeg hij opdracht om naast de brandweerkazerne voor een nieuw kantoor een barak samen te stellen uit Zweedse bouwelementen. Ook tekende hij voor de uit breiding van de brandweerkazerne, met in de kapver- dieping een woning en een leslokaal. Daarnaast was hij - vanaf oktober 1949 - 22 jaar parttime leraar bouwkundig tekenen voor het avondonderwijs aan de ambachtsschool in Alkmaar. Op de boekhoudafdeling van de dienst Gemeentewer ken ontmoet Ru zijn latere vrouw, Willy van Aggelen, en in 1954 wordt het huwelijk gesloten door burgemeester W. Huygens en krijgen zij een woning in Bergen toegewe zen. In die tijd tekent hij onder andere het bestemmings plan voor de Oranjebuurt. Het huwelijk van Ru Waalewijn en Willy van Aggelen (1954) wordt gesloten door burgemeester W. Huygens (foto: Collectie Ru Waalewijn) Nadat hij zeven jaar voor de dienst Gemeentewerken in Bergen had gewerkt, besloot Ru te solliciteren naar een betrekking als stedenbouwkundig ambtenaar in Alkmaar. Er volgde een vreemd sollicitatiegesprek; de directeur vroeg namelijk aan de sollicitant of hij communist was. "Nog niet", antwoordde Ru en op de vraag van de directeur wat hij bedoelde, antwoordde hij: "De omstandigheden ma ken de mens". De directeur zei: "Ik vind het een raar ant woord", waarop Ru zei: "Ik vind het een rare vraag." Ondanks dit gesprek werd hij toch aangenomen en in zijn dertigjarig dienstverband werkte hij mee aan de steden bouwkundige ontwikkeling van Alkmaar, dat in die tijd groeide van 40.000 naar 80.000 inwoners. Ru Waalewijn in 1958: als moderne jonge vader achter de kinderwagen "omdat moeder koffie drinkt bij de vereniging van huisvrouwen" (foto: Collectie Ru Waalewijn)

Bergense kroniek | 2016 | | pagina 29