Ru (links) en zijn broertje Dolf, resp. 3 en 5 jaar (foto: Collectie Ru Waalewijn) onderwijzer, duwde zijn hoofd naar buiten om daarna het schuifraam weer naar beneden te trekken, als bij een mis dadiger in een schandblok. Oude sok Gelukkig kreeg hij in de vijfde klas een inspirerende 'mees ter' die graag over de natuur vertelde. Ru werd lid van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN), waar mee hij veel op kamp ging en excursies meemaakte. Later, als voorzitter, organiseerde hij avonden en presenteerde hij lezingen. Bij de NJN verliezen alle leden op 23-jarige, tegenwoordig 25-jarige, leeftijd hun lidmaatschap. Ze worden dan 'oude sok'. Maar deze oude sokken verliezen elkaar niet uit het oog en zien elkaar op reünies (onlangs nog, in september 2016, ter gelegenheid van het 95-jarig bestaan van de NJN). Volontair Vervolgens ging Ru naar de ambachtsschool. Om de tijd te overbruggen van juli tot april - het nieuwe schooljaar op de ambachtsschool begon in april, de maand waarin het nieuwe agrarische jaar met nieuwe contracten begon - belandde hij als jongeman van 13 jaar eerst nog in het zevende leerjaar, waar de leerlingen onder andere leerden boekhouden, maar ook hoe te telefoneren Na twee jaar ambachtsschool begon Ru als leerling-timmerman. Op een plat dak moest hij in de vrieskou onder andere gebruikte spijkers rechtslaan voor hergebruik. Dat werk was niets voor hem, vond hij, en hij besloot door te leren voor bouwkundig tekenaar. Terug naar de ambachtsschool dus. Op een zeker moment vroeg de architect Saal, die onder andere bejaardenhuis Westerlicht in Alkmaar en het raadhuis in Heiloo had ontworpen, bij de ambachtsschool of ze een leerling-tekenaar voor hem wisten. Ru kwam in aanmerking. Ru: "Ik kon er aan de slag, maar dat bleek als 'volontair' - oftewel voor niets! Met het dreigement dat de ambachtsschool voor nop geen leerlingen meer zou leve ren, werd voor mij een salaris bedongen van wel f 10,-- in de maand." Principes Ru staat voor zijn principes. Zo wenste hij tijdens zijn ver plichte arbeidsdienst in Groningen tijdens de Tweede We reldoorlog niet te defileren op de verjaardag van Mussert. Bij de uitbetaling van het weekgeld van de arbeidsdienst, stopte hij nooit geld in de collectebus voor Winterhulp Nederland (geld voor armlastige NSB'ers). "Zo goed als niemand deed daar wat in", vertelt Ru. Maar toen bij een volgende uitbetaling werd genoteerd wie wel en wie niet geld gaf, bleek dat 95% wel doneerde. Ru echter niet - hij hield vast aan zijn principes. "Na Dolle Dinsdag werden de Duitsers agressiever. Toen ben ik samen met mijn oudere broer ondergedoken bij een boer ten noorden van Nieuwe Niedorp. Omdat de knecht langdurig ziek werd, moest de boer zijn werk als melkrijder overnemen. Dat betekende dat mijn broer en ik samen het boerenwerk deden, zoals melken, bieten rooien, sloten schonen en kalfjes halen." Ru in Zwaan-kleef-aan tijdens de 8-oktoberviering in 1939 (foto: Collectie Ru Waalewijn) 28 BERGENSE KRONIEK, NOVEMBER 2016

Bergense kroniek | 2016 | | pagina 28