Ru Waalewijn, een man van principes Ru Waalewijn (91) is al ruim zestien jaar redac tielid van de Bergense Kroniek. Als bouwkun dige en voormalig medewerker van Gemeen tewerken geeft hij vaak waardevol en scherpzinnig commentaar op de aangelever de artikelen en door de jaren heen schreef hij veel interessante artikelen over de Bergense geschiedenis (zie de tabel). De redactie duikt met dit artikel nu in zijn eigen geschiedenis. 27 YVON BOS EYSSEN Ru Waalewijn (foto: Yvon Bos Eyssen) Ru komt uit een timmermansgeslacht en dat houdt hij zichtbaar in ere: in zijn huis hangt een serie antiek timmer mansgereedschap. Waar komt zijn belangstelling voor de historie van Bergen eigenlijk vandaan? In eerste instantie begon het met be langstelling voor de familiegeschiedenis. Toen gegevens uit 1972 van zijn vader volgens zijn tante niet bleken te kloppen werd zijn nieuwsgierigheid pas echt gewekt. Hij werd lid van de Nederlandse Genealogische Vereniging (NGV) en ging op onderzoek. De stamboom Waalewijn voert terug tot een huwelijk in 1602. De zoektocht in ar chieven leerde hem onder andere dat een Waalewijn van het vrouwelijke geslacht getrouwd was met een metselaar afkomstig uit Haarlem, met de (hier bekende) naam Van Antiek timmermansgereedschap bij Ru Waalewijn, waaronder een 'kuikenbooromslag' met verwisselbare 'boorkuikens' (foto: Yvon Bos Eyssen) Brederode. Het onderzoek bracht verder aan het licht dat het geslacht Waalewijn oorspronkelijk uit Vlaanderen stamt en ook aan de andere kant van de Noordzee te rechtkwam. Bij zijn onderzoek vond Ru in Zuid-Wales een Walwein castle en in Oost-wales nabij Hereford een manor house (een soort ridderslot) genaamd Hellens waar het geslacht Waalewijn (of toentertijd Walwyn*1) vijf eeuwen moet hebben geleefd. In een dorp in de buurt zag hij in de etalage van de boekhandel een boek liggen over de historie van het manorhouse Hellens, wat hij natuurlijk meteen aanschafte. Een opmerkelijk detail is de beschrij ving van 'de kamer van Hetty', een 18de-eeuwse bewoon ster die daar door haar moeder na een avontuurtje met een dartele tuinman voor straf in dat kamertje werd op gesloten. Meer dan dertig jaar zat ze opgesloten, tot haar dood, waarvan wordt gezegd dat het een zelfmoord was of een gevolg van een mislukte ontsnappingspoging. Men zegt dat haar geest daar nu nog ronddoolt*2. Schandblok Ru is geboren in Haarlem, maar na zes weken naar Alkmaar verhuisd, waar zijn vader als leraar bouwkunde aan de am bachtsschool in Alkmaar was benoemd. Toen hij naar de kleuterschool moest, ging zijn moeder met hem naar de katholieke kleuterschool, de enige in de directe woonom geving. Maar de kleine Ru zei, toen hij een kruisbeeld zag: "Kijk! Een vliegtuig met een mannetje erop!", waarop de zusters zijn moeder duidelijk te verstaan gaven dat dit kind op hun school niet gewenst was. Zijn lagere school stond wel vlakbij zijn ouderlijk huis, op de hoek van de Houtweg en Lindenlaan. Tijdens het lezen, wat moeilijk voor hem was vanwege zijn dyslexie, werd hij vaak afgeleid en keek dan naar de vogels buiten. In de vierde klas kwam dat tot een naar voorval. "Jij kijkt graag naar buiten?" vroeg de

Bergense kroniek | 2016 | | pagina 27