Kunstschilder J. Postijn aangereden BERGEN Maandagmorgen omstreeks half negen werd bij het oversteken van het kruispunt Mosselenbuurt—Eeuwigelaan de 76-jarige kunstschilder J. Ponstijn, wonende aan de Vincent van Gochweg aangereden door een personenauto. Hij werd geschept en met zijn rijwiel tegen de ruit van de auto gedrukt die door midden brak. Hij werd met verwondingen aan beide benen naar zijn woning gebracht. Zijn toestand is ove rigens bevredigend. De fiets werd zwaar beschadigd. Jet Baruch is een kleindochter van Jan Ponstijn Bronnen 26 BERGENSE KRONIEK, NOVEMBER 2016 Krantenbericht uit het Noordhollands Dagblad van 21juni 1960 Op de begrafenis in 1941 van Leo Gestel te Velsen spreekt Ponstijn samen met de schrijver-journalist Dirk Klomp. Hij spreekt over Gestel als "een trouw vriend, een man van sterk karakter. Eens zal de wereld weten wat zij en de kunst in dezen mensch heeft verloren." Ponstijn neemt het op zich om het nagelaten werk van Leo Gestel te verzorgen. Zo voorzag hij de niet-gesigneerde tekeningen van een stem pel en zag zich daarbij voor een bijna onmogelijke opgave geplaatst: in alle hoeken en gaten van het huis lagen sta pels schetsen die gestempeld moesten worden. Als Ponstijn op 3 oktober 1948 65 jaar wordt, is hij nog vol werklust en vol plannen, zo meldt De Waarheid op die dag. Hij spreekt bij de opening van een tentoonstelling van de overleden Leo Gestel in de expositiezaal van het Stedelijk Museum Alkmaar over zijn vriend "in wie zich de onrust van deze eeuw weerspiegelde". Bij de teraardebestelling van oud-journalist en auteur Da vid Kouwenaar in 1957 vertegenwoordigt Ponstijn, samen met dichter A. Roland Holst, schrijver Anthony van Kam pen en beeldhouwer Willem Reijers, het KCB. Op een maandagmorgen in 1960 wordt Jan Ponstijn aangereden op de fiets en breekt daarbij zijn heup. Hij herstelt echter snel en 'loopt weer spoedig als een kievit'. Toch laat Ponstijn zich daarna nog zelden zien op het raad huis of in het centrum van het dorp, maar strijdvaardig als hij is, laat hij het op papier weten als hij ergens tegen is. Tot slot Na de dood van zijn vrouw in 1951 verkeerde Ponstijn aanvankelijk in ontreddering. Het was een heel goed huwelijk geweest. Hij werd rusteloos. Hij wilde nog zoveel doen. Zelf overlijdt Jan Ponstijn in 1970, op 86-jarige leeftijd. Een van de markantste, eigenzinnigste en meest sociaal voelende kunstenaar die Bergen ooit tot zijn inwoners heeft mogen rekenen, is niet meer. Museum Kranenburgh heeft een aanzienlijk aantal werken van Jan Ponstijn in depot. Het overweegt in de toekomst een expositie aan Ponstijn te wijden. Ponstijns oeuvre is nagenoeg nog niet bestudeerd. Hoewel hij voor de ge meente Bergen veel heeft betekend, lijkt de kunstenaar Jan Ponstijn wat te zijn vergeten. De liefde voor schoon heid en vrede maken hem niet alleen een goed kunste naar, maar ook een groot sociaal mens. Ik had hem graag eens ontmoet. Tevergeefs zult u in Bergen zoeken naar een weg, straat of laan die vernoemd is naar Jan Ponstijn. Maar er is altijd een tweede kans, zoals toentertijd met de Vincent van Goghweg. - Alkmaarsche Courant - Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode, 33ste jaargang, 6 augustus 1949. - I. Couprie. Bergense school in focus, een keuze uit de eigen collectie. Bergen, Museum Kranenburgh, 2000. - De Waarheid. - A. Fleischer, N. Koek, P Saal. Rond het "Oude Hof": schilders en beeld houwers in Bergen 1910-1940. Bergen, Museum Kranenburgh, 1993. - B. van de Graaf (eindred). Straatnamen in Bergen door de eeuwen heen. Bergen, HVB, 2003. - Sandra Jongenelen. Bergen over Bergen. Bergen, Museum Kranenburgh, 2001. - H. Jellema. Bergen van A tot Z. Bergen, Boekhandel Thomas, 2007. - W. Klinkenberg. Jan Ponstijn, 1883-1983. Boekje bij de expositie gemeentehuis Bergen NH, t.g.v. de 100ste geboortedag, 7 okt.-4 nov. 1983. - D.A. Klomp. In en om de Bergensche school. Alkmaar, Tauber Architecten BV, 1995 (herdruk). - Kees Komen. Waar de kunst kermt en bloeit - 1900-1995. Bergen, VHS (Volkshogeschool), 1995 - J. Nobbe en T. Borst (red.). Heerlijk Bergen!?: terugblik en toekomst. Bergen, Berger Scholengemeenschap, 1995. - Noordhollands Dagblad 24 juni 1961. - M. van Noort. Gestel in Bergen. Zwolle, Waanders, 2002. - B. Polak. Hier ligt Hemelrijk. Schrijvers, schilders en anderen, begraven in Bergen. Schoorl, Uitgeverij Conserve, 2013. - Renée Smithuis. De bewijzen van hun reizen: de Bergense school op reis in de jaren 20. Bergen Museum Kranenburgh/ Deurne Museum De Wieger, 2007. - Piet Spijk. De Bergense school en Piet Boendermaker, kunstverzamelaar in Amsterdam en Bergen. Zwolle, Waanders, 1997. - De Telegraaf 19 juli 1951. - Adriaan Venema. De Bergense school. Baarn, Het Wereldvenster, 1976. - Piet Worm. Matthieu: leven en werken van de kunstschilder Matthieu Wiegman. Arnhem, Haver, 1986.

Bergense kroniek | 2016 | | pagina 26