Even rechtzetten... van een aantal schoolgebouwen met woning voor de hoofden van deze r.-k. scholen, namelijk: 1. Lagere school, Krijt 1, Egmond-Binnen (schoolgebouw verdwenen, de bijbehorende woning bestaat nog); 2. Bavo-school, Noorderdijk 5 en 7, Ursem (schoolgebouw verdwenen, woning bestaat nog); 3. Openbare Lagere school, later kinderdagverblijf Villa Kakelbont, net verkocht, maar blijft behouden, Oud Wulpendorp 2, Warmenhuizen (beide gebouwen bestaan nog). Verder heeft Jan Leijen vooral na de Tweede Wereld oorlog in Noord-Brabant nog veel panden ontworpen. Epiloog Tot dusver is Jan Leijen bij het grote publiek een relatief onbekende en zeker ondergewaardeerde architect. Wij hopen dat dit zal veranderen door het lezen van dit ar tikel en het kennisnemen van het uitgebreide aantal van door hem ontworpen bouwwerken, met name in Bergen. De waardering zal ongetwijfeld nog toenemen na het lezen van het boek dat over de architect zal verschijnen. Daarin zal ook het werk van Jan Leijen buiten Bergen uitgebreid aan bod komen. Speciale dank gaat uit naar Jan Leijen uit Anna Paulowna, een ver familielid van de architect, voor zijn vele bijdragen en specifieke informatie over leven en werk van de architect. Verder danken wij mevrouw Ilona Water van de gemeente Bergen voor haar medewerking bij het uitzoeken en digitaal verzenden van de bouwdossiers en Henk Jellema voor zijn taalkundige en inhoudelijke adviezen. De rubriek Even rechtzetten wordt opnieuw in de Bergense Kroniek opgenomen. In deze rubriek komen we terug op (inhoudelijke) fouten die de redactie bereiken. In Themanummer 12, Boeren in Bergen, stond op pa gina 19 een verklarende woordenlijst bij een boedelbe schrijving uit 1840 waarin sommige termen niet goed waren verklaard. Zo kregen we van de West-Friese boerenzoon Jan Wardenaar twee correcties door. - Een gelde vaars is een vaars die niet drachtig is. Omdat zo'n koe niet in de bedrijfsvoering paste, moest zij verkocht worden, oftewel, te gelde gemaakt worden. Overigens: aangezien een gelde vaars (eer stejaars koe) nooit drachtig is geweest kan zij ook geen melk geven. (Jan Wardenaar meldt: "Mijn vader was vroeger nogal sip als een vaars niet drachtig bleek te zijn; daarvoor had hij haar niet gefokt.") - Een kuikalf is een vrouwelijk koekalf (of de moeder nu een vaars is of een oudere koe). (Jan Wardenaar meldt: "Heel wat beter was de gemoedstoestand van mijn vader als een beste koe een 'kui' kreeg. Dat beloofde een voorspoedige voortzetting van het melkveebedrijf. Stierkalfjes gingen naar de slager.") Ook Nico Vrasdonk en Jan Zwakman wezen ons op deze onjuistheden. In het voorjaarsnummer 2016 van de Bergense Kroniek van dit jaar zijn ook een paar onnauwkeurigheden ge slopen. In het artikel over de Sint Adelbertuslaan was het op pag. 21 niet Klaas de Boer die 15 jaar geleden op zijn oude adres kwam kijken, maar een ander lid van de familie De Boer, waarschijnlijk zijn zoon Jan. Bij hetzelfde artikel staat een foto van de familie Grooteman. In het onderschrift staat de naam van mevrouw Grooteman verkeerd vermeld. Dit moet zijn: mevrouw Grooteman-Hoeben (met een n). Op pagina 5 staat in het onderschrift bij kaart 4 het jaartal 1658 vermeld. Zoals op de kaart zelf te zien is, moet dit 1568 zijn. Deze kaart is te veel uitvergroot, waardoor het voormalige eilandje Goudert, dat in het onderschrift wordt genoemd, niet zichtbaar is. 17 JAN LEIJEN, EEN BERGENSE ARCHITECT VAN ALLURE Bronnen - Aantekeningen en levensbeschrijving van en door de architect Jan Leijen. - Bouwvergunningenarchief gemeente Bergen vanaf ca. 1905. - Gesprekken en verslagen van gesprekken met de familie Leijen, en dan vooral met Kees Leijen, de zoon van de architect. - P. Mooy, H. Jellema en A.F.J. Leysen. Oude foto's van Bergen. Schoorl, Uitgeverij Pirola, 1972. - F. D. Zeiler. Kerken in de Heerlijkheid. Bergen N.H., R.K. Parochiegemeenschap HH Petrus en Paulus/H. Benedictus, 1999.

Bergense kroniek | 2016 | | pagina 17