Jan Leijen, een Bergense architect van allure De Bergense architect Jan Leijen heeft aan het begin van de vorige eeuw veel beeldbepalende panden in Bergen Binnen en Bergen aan Zee ontworpen. Van deze bouwwerken, met hun specifieke architectonische kenmerken, staan er nog veel in volle glorie overeind, zoals de r.-k. Petrus- en Paulus- kerk en restaurant Duinvermaak. Helaas zijn er ook veel panden gesloopt, waaronder markante panden als het Retraitehuis en de koepelkapel van het Ursulinenklooster aan de Loudelsweg. Beschrijvende meetkunde en perspectieftekenen succesvol afgerond. 12 ED DUIN EN DANIËL LEIJEN Jan Leijen op ongeveer 34-jarige leeftijd. Collectie familie Leijen Dit artikel geeft een overzicht van de door Jan Leijen ontworpen bouwwerken in Bergen die op dit moment bekend zijn. Natuurlijk kunnen niet alle door Jan Leijen ontworpen gebouwen in dit artikel uitgebreid worden beschreven. Dit zal echter ruimschoots worden goed gemaakt in een boek dat over de architect zal worden geschreven. Hier worden eerst zijn leven en loopbaan geschetst; vervolgens wordt ingegaan op de bouwwerken. Om te kunnen bepalen welke panden door Leijen zijn ontwor pen, zijn zoveel mogelijk de originele bouwtekeningen gebruikt. Leven en loopbaan van Jan Leijen Johannes Cornelis (Jan) Leijen werd in 1876 geboren in Schoorl (Aagtdorp); hij overleed in Best (NB) in 1958. Toen Jan bijna twee jaar oud was, overleed zijn vader aan de gevolgen van een zonnesteek; zijn moeder over leed zes jaar later. Dat was de reden dat Jan vanaf zijn zevende jaar bij zijn grootouders in Bergen woonde. Hij doorliep de openbare lagere school op de hoek van de Dorpsstraat en de Schoolstraat (nu Ruïnelaan), waar hij les kreeg van meester Pieter van Hoorn, die een begaafd tekenaar was. In de jaren 1889-1891 heeft hij twee jaar intern doorgebracht in het pensionaat Ruwenberg in Sint Michielsgestel. Daar heeft hij zich verder bekwaamd in het tekenen. Na deze opleiding is Jan Leijen werkzaam geweest in de bakkerij van zijn grootvader. Daarnaast werkte hij ook op het land van zijn grootvader. Dit werk ging hem goed af, maar het was niet hetgeen waarin hij door wilde gaan. Na een jaar kreeg hij de mogelijkheid om bij timmerbedrijf Tuynman te gaan werken. Daar kon hij zijn tekenvaardigheden verder ontwikkelen. In 1893 werd op de hoek van de Doelenstraat en de Gedempte Nieuwsloot in Alkmaar de ambachtsschool geopend. Jan Leijen behoorde tot de eerste leerlingen van deze school en heeft na drie jaar zijn opleiding In 1896, twintig jaar oud, was hij werkzaam bij de bouw van een pensionaat der Fransche zusters te Bennebroek, waarbij hij meerdere weken heeft getekend in de direc tiekeet. Hierna heeft hij in de omgeving van Amsterdam voor diverse timmerbedrijven en architecten gewerkt, waaronder architect P. Snel, totdat hij in 1899 een baan kreeg bij een architect in Den Bosch. Van 1901-1903 had hij diverse aanstellingen als leerling-architect, onder an dere in Zwolle, Amsterdam en Deventer, maar hij zou in die periode ook diverse studiereizen hebben gemaakt, onder andere naar Frankrijk, Duitsland, België en Italië. In 1903 vestigde Leijen zich in Bergen. Inmiddels had hij zich dermate bekwaamd in het vak van architect, dat hij zijn eigen woning kon ontwerpen: 'tSonnehuys (Karel de Grotelaan 29, zie afbeelding 9), dat tevens als reclame object fungeerde. Van de St. Josephstichting kreeg Leijen opdracht om een pensionaat voor de Zusters Ursulinen aan de Loudelsweg te ontwerpen. Maar omdat de toenmalige bisschop, mgr. A.J. Callier van Haarlem, nog nooit van de 27-jarige architect had ge hoord, werd de opdracht verstrekt aan een collega architect, J. Tonnaer, bij wie Leijen later opzichter werd. Leijen was zeer teleurgesteld dat hij de opdracht misliep en besloot op aanraden van architect A.C. Bleys een studie architectuur te volgen aan de Koninklijke Acade mie van Schoone Kunsten in Antwerpen. Nadat hij deze in 1907 met succes had afgerond, keerde hij terug naar Bergen, waar hij gedurende vele jaren talrijke woningen en gebouwen zou ontwerpen. (Zie de tabellen op de volgende pagina's.)

Bergense kroniek | 2016 | | pagina 12