H „„JT—^rSv- p»»1' we 'Op uitnodiging van Den Haag heeft Bergen als lid van de COMMISSIE WAAKZAAMHEID benoemd Jan Hoeben, castelein van de Rustende Jager' Ook de gemeentelijke overheid wilde niet achterblijven bij de beperking van het drankgebruik. Vooral het drankge bruik onder jongeren wilde men ontmoedigen. In de colle- genotulen van Burgemeester en Wethouders van 12 novem ber 1903 lezen we: 'De wenschelijkheid wordt besproken om gedurende de lange winteravonden een cursus houtsnijden etc. voor jongens te openen om hen op deze wijze rustig te houden, opdat zij niet in de kroeg terecht komen.' Tijdens de demobilisatie (Eerste Wereldoorlog) was er een verbod van kracht op het schenken van sterke drank aan militairen. Via een speciale Verordening betreffende Bestrij ding van Drankmisbruik op dagen van Demobilisatie in de Gemeente Bergen werd vergunninghouders opgedragen hun lokaliteiten te sluiten. Men mocht ook geen sterke drank te koop aanbieden, afleveren, verstrekken of ten koop, ter afle vering of ter verstrekking voor handen hebben. Dat alles met een sanctie van zes dagen hechtenis en/of een boete van ƒ25,--, aldus Burgemeester en Wethouders van Bergen op 16 oktober 1916. 10 BERGENSE KRONIEK, NOVEMBER 2016 1946 „rancorHE AFDEEUNG Alkmaar, POLITIEKE RECHERCHE Voorhou, nWTRlCT IK_M*AS Afd Document3'1® Naar aanleiding van toy" i»'— Wld' J. 4 *aext W«. Kta.M.l'"' 20. te Bergen. „„.taxie, l\ ALKMAAR ex de aeraeeEte-Setsretaxl Ata. Bevolking, ~N j.».d. ieihöt^pA?*;^ „jlliliGMeiZi? „Ja In 1946 moest men ook politiek betrouwbaar zijn lokaliteit - te weten een café, een restaurant en een con versatiezaal - aan de Breelaan 19 te Bergen. Binnen twee maanden na uitgifte van de vergunning kwam er al een inspecteur van het ministerie van Volksgezondheid op bezoek die allerlei gebreken constateerde. Was de inspec teur door de collega-uitbaters ingeseind? In zijn rapport was te lezen: de ruimtes voldoen niet aan de Drankwet van 1931 inzake de eisen toetreding daglicht en buitenlucht. Op 16 mei 1947 verzoekt Van Lingen de minister van Sociale Zaken om overschrijving van de vergunning van A. Tin op zijn naam, teneinde het bedrijf in het Parkhotel te kunnen uitoefenen. Als Tin hier op 15 maart 1948 mee akkoord gaat en het Parkhotel 'een inrichting voor maatschappelijk verkeer' ingevolge de Drankwet 1931 is geworden, komt er officieel een eind aan het zich jaren voortslepende ver haal voor een vergunning met een omweg. Extra eisen Naast de eisen voor vakbekwaamheid (Horecadiploma) moest men ook, om een vergunning te verkrijgen, van onbesproken gedrag zijn. De gemeente informeerde bij andere instanties naar de persoon van een potentiële ver gunninghouder. Na 1945 kwam daar nog een controle bij van de politieke betrouwbaarheid en tegenwoordig (sinds 1 juni 2003) is er bovendien een controle op de herkomst van de financiële middelen via de wet BIBOP (Bevordering Integriteitsbeoordeling Openbaar Bestuur). Terug naar thee en koffie? In de tweede helft van de 18de eeuw kwamen koffie en thee op als volksdrank. Dat was voor de volksgezondheid een hele verbetering. Het water voor die dranken werd na melijk gekookt en dus ontsmet. Tegelijkertijd begon echter ook het gebruik van sterke drank toe te nemen, mede als gevolg van de slechte leef- en werkomstandigheden van arbeiders. Waar het drankverbruik per hoofd van de be volking in 1847 nog rond de vijf liter lag, was dat in 1874 gestegen tot negen liter. Van kasteelheer tot kastelein De Bijbel laat er geen misverstand over bestaan: elke christen heeft de plicht om gastvrijheid te verlenen op basis van de zeven werken van barmhartigheid (Matt- heus 25, vs. 35-36). Kloosters wijdden zich daarom aan de taken om 'dorstigen te laven, hongerigen te spijzigen en vermoeide reizigers een bed aan te bieden'. Ook de kasteelheer heette vreemdelingen welkom en richtte bepaalde vertrekken, soms zelfs aparte gebouwen, in voor verblijf voor gasten. Op den duur klopten er zoveel reizigers aan bij de kastelein (let terlijk: kasteelbewoner), dat deze een vergoeding ging vragen. Het beroep kastelein maakte zich los van het kasteel, waarop zelfstandige kasteleins een eigen ruimte openden om daar hun gasten te herbergen. De herberg was 'geboren'. De titel kastelein blijft eeuwen in gebruik. In de notu len van het Gemeentebestuur d.d. 20 april 1798 lezen De opkomst van het sociale denken in het laatste kwart van de 19de eeuw bracht met zich mee dat men oog kreeg voor de belemmering die de jenever vormde voor de emancipa tie van de arbeidersklasse. Drank werd herkend als middel om mensen dom te houden en uit te buiten. Daarnaast werd hoe langer hoe meer erkend dat de alcohol in bier en wijn net zo schadelijk is als die in jenever. Dat alles leidde ertoe dat drankbestrijding mede een zaak werd van geheel onthoudersorganisaties. In Bergen droeg de leraar Nederlands van de ULO, Bert Schuil, vanaf de jaren 30 zijn steentje bij aan de drankbe-

Bergense kroniek | 2016 | | pagina 10