De Kercvenne wordt in 1349 in een akte genoemd. Dirc van Gheervliet, schout van Berghen, verklaart dat Ybeke, weduwe van Kerstikaen voor hem verklaarde schuldig te zijn aan Symon van Waterland 30 schellingen, gedurende twaalf jaar voor huur van de Kercvenne. 5 BERGENS OUDSTE VELDNAMEN fv?t' \Srt* ffclrticik, - p*lrce/c J!/&hkeS tul"* -Lt/v, .-i» <<j fjnemctnt ilc:* v intta Kaart 4. Detail uit de kaart van de bedijkte Bergermeer van Adriaan Anthonisz uit 1658. Het noorden is boven. De Egmondermeer molen is de huidige Bosmolen, gelegen ten oosten van de Kolonel Sneepweg bij het vliegveld. Ten westen hiervan is Goudert te zien, het voormalige eilandje waarop de veldnamen Stalem, Scholm en Papenlant lagen. Middenonder, rechts voorbij de splitsing van de ringvaart, zien we Tymens bos, het voormalige eiland Tymansbosch. Collectie Regionaal Archief Alkmaar leven voor 50 Hollandse schellingen in huur houden. Later komt de naam niet meer in de archieven voor. In deze naam is het onderdeel wand (in het Middelnederlands want) te herkennen, dat volgens het Woordenboek der Nederlandsche Taal kan samenhangen met 'wenden', bijvoorbeeld het wenden van de ploeg aan het eind van een akker. Wantakker kan ook een vernoeming zijn naar de oude lengtemaat 'want'. Dan zou de naam duiden op een stuk land met een lengte van ongeveer 100 meter. Dit laatste wordt door professor Rentenaar betwijfeld. Het woord venne kennen we nu nog als ven: een klein stukje veen waar het water langer blijft staan, doordat het iets lager ligt. Dit land zal oorspronkelijk bezit zijn geweest van de kerk, vandaar Kercvenne. In de verponding van 1613 staat vermeld: de Kerckeven van schout Suerck, groot 420roe. Het perceel wordt op 7 januari 1632 doorSijvert Jansz. uit Hargen verkocht aan Jacob Cornelisz. Daarin wordt als oostelijke belending (begrenzing) de Cleijsendijck genoemd. Rond 1785 komen we de naam - als Kerkeven - tegen als een weiland in de Oudburgerpolder, namelijk het tweede perceel aan de linkerhand als men vanaf de huidige Schapenlaan de Klaassen en Evendijk op gaat. Of dit hetzelfde perceel is als hetgeen genoemd is in 1349 kunnen we niet zeggen. Dan vonden we nog de veldnaam de Cleyes. Een stuk land in de Cleyes wordt in 1374 door Johannes, abt van de Abdij van Egmond, in leen gegeven aan Willem (Wilhelmus) van Scoerle. Nadat de abt heeft verklaard Wilhelmus de Scoerle, zijn vrouw en wettige kinderen te ontslaan van alle dienstbaarheden aan het klooster, waartegen Wilhelmus het stuk land aan het klooster heeft gegeven. Wilhelmus houdt het stuk land in leen, met de bepaling dat dit op mannelijke en vrouwelijke erfgenamen tot in de derde graad van bloedverwantschap zal vererven en met twee vette kapoenen (gecastreerde hanen) verheergewaad zal worden (verheergewaden betekent rechten betalen voor een leen telkens wanneer een nieuwe leenvolger zich voordoet). Blijkbaar had deze Willem een schuld aan het klooster die ingelost werd met het schenken van het land, waarna Willem en zijn nageslacht het konden blijven gebruiken. Het gebied Cleyes ligt ten oosten van de huidige Klaassen en Evendijk. De naam Cleyes is waarschijnlijk gegeven aan de daaraan aangelegen dijk: de Cleijsendijck, wat later werd verbasterd tot Klaassendijk. Zo'n klinkerwisseling van e naar a zien we ook in Aagtdorp: dit buurtschap in Schoorl heette vroeger Eegthrop. In 1645 wordt ook de naam Cleijert bij de Reekerdijk in Warmenhuizen

Bergense kroniek | 2016 | | pagina 7