Muimicke PoMTder 3 G-erirLCXtn 3ihert~. Vogel Coy Kaart 2. Detail uit de kaart van Blaeu, uitgegeven 1662. Landmeter was Joannes Dou. Het noorden is boven. In de cirkel het voormalige eiland Scholm, Papenlant en Stalem, hier Goudert genaamd. In het midden van de kaart is de Groeneweg te zien, in het noorden de Nesdijk. Collectie Regionaal Archief Alkmaar Eilandjes in het Bergermeer In het voormalige Bergermeer lagen diverse eilandjes, met diverse veldnamen. Deze zijn te zien op kaart 1. Deze kaart werd eerder in zwart-wit getoond in een artikel van Diederik Aten in het Themanummer Polders rond Bergen (Bergense Kroniek april 2006), maar nu hebben we de gelegenheid om hem in kleur te tonen. De kaart is getekend door Dirk Gerritsz. Langedijk (in het artikel van Aten stond ten onrechte Gerrit Dirksz. Langedijk) en is gedateerd 1624 - van na de inpoldering dus - maar deze is nagetekend naar een kaart uit 1541 (voor de inpoldering) die destijds in het stadhuis van Alkmaar hing, waarschijnlijk van de hand van Louris Pietersz. Oude veldnamen die op deze kaart te zien zijn, zijn onder andere Stalem, Scholm, Papenlant en Tymansbosch. Stalem is het oostelijke gedeelte van een eilandje in het Bergermeer, waarop ook Scholm en Papenlant liggen. Henk Schoorl heeft vermeldingen van deze namen gevonden van rond 1555. Later is het voormalig eilandje in de inmiddels ingepolderde Bergermeer ook onder één naam bekend als Goudert (zie kaart 2). Goudert is een van de namen van eilandjes in het Bergermeer die als straatnaam zijn gebruikt bij een nieuwbouwlocatie bij de Zuurvensweg. Een andere straat in die wijk heet Langerijm; deze naam zien we als Lange Rijms Poel op kaart 2, maar op kaart 3 staat Lage ryms Poel. Volgens Henk Schoorl, in zijn verhaal over de bedijking van het Bergermeer, is Lage Rym de oorspronkelijk naam. De spellingswijze van deze namen verandert door de jaren heen en ook de namen zelf zijn aan verandering onderhevig. De verschillende spellingswijzen van de veldnamen zien we onder andere in de database van Tamis Pronk met daarin de transporten en hypotheken uit de Oud Rechterlijke en Weeskamerarchieven (1612-1811) van Bergen NH. Hierin komen we Schollum tegen in 1613 en 1673. In 1738 zien we Schollum (aan den Ringdijk), in 1759 Scholm. De spelling Schollem houdt tot zeker 1815 stand, blijkens de Kohieren en gaarboeken van de ordinaire verpondingen, van de 100e en 200e penning en van de morgengelden over de huizen, heerlijke goederen en oude landen, 1815. Ook de naam Stalem komt in verschillende varianten voor: bijvoorbeeld in 1738 en 1759 als Stallum. De namen Stalem en Schollem en hun varianten vallen onder de -heem-namen, die ontstonden in de vroege middeleeuwen. Heem betekent woning of verblijfplaats. Later werd dit achtervoegsel veelal vervormd tot 'hem' of 'um'. Het wordt dan voorafgegaan door de naam van een belangrijk persoon, door werk dat ter plekke wordt uitgeoefend of door een landschappelijke bijzonderheid. We vinden dit bijvoorbeeld terug in de nog bestaande namen als Haarlem, Sassenheim, Castricum, Bakkum en Wimmenum. Wat is dan 'stal' in Stalem? Hiervoor zijn verschillende verklaringen te geven. Volgens de taalkundige Boeken- oogen is Stal een visrijke plaats, hetzij door de natuur gevormd, hetzij gemaakt door middel van takken en

Bergense kroniek | 2016 | | pagina 5