Bergens oudste veldnamen •/n Scholm, Papenlant, Stalem, Schothem, Wantakker, Kercvenne, Cleyes, in 't Hoechtwerpt en Meeuscamp Veldnamen zijn namen die van oudsher werden gegeven aan percelen land. Dergelijke namen kunnen verwijzen naar de ligging, hoogteverschillen, bodemgesteld heid, begroeiing, bodemgebruik, (aange troffen) dieren, grootte, vorm of aard van de begrenzing. Ook een nabijgelegen water, weg, dam, dijk of sluis, een bouwsel, een bezitter of een grondgebruiker kunnen de grondslag voor de naam zijn. Tot slot zijn er nog de 'vernoemingnamen' naar verre streken, plaatsen, landen of een grote gebeurtenis. Het is opmerkelijk hoe oud veldnamen kunnen zijn. Taalkundigen kunnen namen soms herleiden tot de Romeinse tijd of daarvoor. In dit artikel worden enkele zeer oude veldnamen rond Bergen besproken: Scholm, Papenlant, Stalem, Schothem, Wantakker, Kercvenne, Cleyes, in 't Hoechtwerpt en Meeuscamp. V~ Dit artikel gaat over de vroegste beschreven benamingen van percelen in Bergen: Stalem (met Scholm en Papenlant), Schothem, Wantakker, Kercvenne, Cleyes, in ct Hoechtwerpt en Meeuscamp. 2 HENK J. MIN Soms komen we in historische bronnen oude veldnamen tegen. Zo staan meerdere veldnamen in diverse bronnen in het stadsarchief van Alkmaar vanaf 1400. Pas na 1600 komen ze in de diverse archieven veelvuldig voor. Sinds de invoering van het Kadaster in 1832 zijn alle percelen land voorzien van een kadastrale aanduiding, maar dat wil niet zeggen dat de oude veldnamen in de volksmond niet meer werden - of worden - gebruikt. In de jaren zestig van de vorige eeuw heeft de heer Nagtglas van het toenmalige bureau Naamkunde (opgegaan in het huidige Meertens Instituut in Amsterdam) veldnamen in Bergen geïnventariseerd. De werkgroep Historisch Kadaster van Bergen NH houdt zich momenteel met name bezig met het plaatsen van deze veldnamen op de kadastrale kaart van Bergen. Ook probeert deze werkgroep via oude bronnen en literatuur wat dieper op sommige namen en de herkomst daarvan in te gaan. Vaak blijkt het moeilijk te zijn om een verklaring voor een naam te achterhalen. Eerder besprak ik in de Bergense Kroniek in resp. 1994 en 1996 de veldnamen Robbekuil en Schipleedswegje met de mogelijke verklaring ervan. Kaart 1. Kaart uit 1624, gemaakt door Dirk Gerritsz. Langedijk naar een kaart uit 1541. Deze kaart geeft een mooi overzicht van de situatie voordat het Bergermeer werd drooggelegd. Op de oorspronkelijke kaart was het noorden rechts. De kaart is hier afgedrukt met het noorden boven. Ten noorden van het meer is de Nesdijk herkenbaar. Collectie Noord-Hollands Archief Haarlem Besproken wordt onder andere in welke bronnen ze genoemd worden en waar ze gelegen zijn, en er wordt gespeculeerd over een mogelijke verklaring van deze veldnamen.

Bergense kroniek | 2016 | | pagina 4