INHOUD Van de redactie Van de redactie 1 Henk J. Min Scholm, Papenlant, Stalem, Schothem, Wantakker, Kercvenne, Cleyes, in 't Hoechtwerpt en Meeuscamp Bergens oudste veldnamen 2 Eric en Annelies van der Wal Schatgraven in het memorieboek van Reijer Gerritsz. van Schoorl Aantekeningen van een 17de-eeuwse secretaris van Bergen 7 Rob Pronk Willem Bogtman Bergense glazenier en kunstenaar 11 Ru Waalewijn Het VOC-schip 'Huys te Bergen' Een verdwaalde 'Bergense' scheepsnaam 16 Pim van der Werf Een korte geschiedenis van de Sint Adelbertuslaan en zijn bewoners 18 Nel Jongejans Museumschatten Van trein naar Plein 23 Pim van der Werf Glijden aan Zee (met de duinslee naar benee) 24 Bert Buizer Een souvenir.iets om op terug te kijken? 26 Colofon 28 Wij feliciteren de oud voorzitter van de redactie, Rein van der Sluijs, met zijn benoeming tot erelid van onze vereniging. Na zijn vertrek zijn Bert Buizer en Theo de Graaff tot de redactie toegetreden. Laatstgenoemde heeft nu voor het eerst het volledige wordingsproces van een Bergense Kroniek meegemaakt: een hele ervaring. Op de voorpagina van deze Kroniek vindt u een van de ramen uit het trapportaal van Huize Glory te Bergen aan Zee, door Willem Bogtman gemaakt. Aan het leven en werk van deze bekende Bergenaar wordt in deze Kroniek terecht een uitgebreid artikel gewijd. En mocht u een keer in de gelegenheid zijn, dan moet u eens een rondlei ding boeken (bij museum Het Schip) in het Amsterdamse Scheepvaarthuis om het prachtige glazen dak van het trappenhuis te bekijken dat van zijn hand is. In de Kroniek wordt verder aandacht geschonken aan de alleroudste namen van velden en landerijen die rond Bergen te vin den zijn. Deze namen zijn ooit in het zeer verre verleden gegeven aan een stukje land en bestaan vaak - soms in ietwat gewijzigde vorm - tot in onze tijd. Ook treft u een artikel aan waarin wordt verklaard hoe het VOC-schip Huys te Bergen aan zijn naam is gekomen. Best actueel gezien het onlangs in het nieuws gekomen 17e-eeuwse schip uit Medemblik dat voor de kust van Finland onder water ligt en dat toevallig ook naar een huis is genoemd (Huis te Warmelo). De notities van de Bergense secretaris Reijer Gerritsz., die leefde in de tijd dat Het (Oude) Hof werd gebouwd, laten zien hoe een notabele uit die tijd carrière maakte. Bijzonder zijn de recepten voor genees krachtige drankjes met ingrediënten als koestront of een levendige hont. Ook leest u hoe over een schijnbaar ge wone straat, de Sint Adelbertuslaan, nog best wel veel te vertellen valt. Verder een leuk artikel over strandvermaak in de vorm van een reuzeglijbaan: u wordt meegenomen naar het Bergen aan Zee van honderd jaar geleden. In de reeks Museumschatten dit keer een voorbeschouwing behorende bij een tentoonstelling (vanaf 3 mei) in Het Sterkenhuis over de moderne tijd, waarin de ontwikkeling van het Plein - veel in het nieuws de laatste jaren vanwe ge alle plannen die er over zijn gemaakt - centraal staat. Ten slotte wordt de rubriek Een Souvenir afgesloten door Bert Buizer die de 'echte' souvenirs benoemt van Bergen en Bergen aan Zee. De redactie wenst u bij dit alles veel leesplezier. Theo de Graaff, voorzitter redactie

Bergense kroniek | 2016 | | pagina 3