Een souvenir... iets om op terug te kijken? Bergen heeft geen 'eigen' souvenir zoals bijvoorbeeld Brussel en Parijs een miniatuur Manneken Pis of -Eiffeltorentje in de collectie hebben. In onze serie over souvenirs bespraken we onder andere Bergens aardewerk, een leporello met foto's van Bergen aan Zee en de met nostalgische plaatjes gedecoreerde koekblikken. Maar vervang Bergen eens door Vriezenveen, Winterswijk of Koudekerke? Dan blijkt zo'n koekblik een massaproduct, het aardewerk bijna universeel en zijn de meeste foto's nauwelijks bijzonder te noemen. 26 BERT BUIZER Wat zou dan wel een echt Bergens souvenir kunnen zijn? Natuur, landschap en de beeldende kunsten trekken toe risten naar Bergen; de herinneringen hieraan zijn toch ook souvenirs? Vooruit, een gidsje of een boek helpt ons die mooie natuur en die veelzijdige cultuur opnieuw te bele ven. In deze laatste aflevering van 'Een souvenir' staan we stil bij enkele werkjes die de herinneringen hieraan levend houden. Duinmuseum Als eerste de Gids voor het Duinmuseum uit 1956. Het Duinmuseum in het Parnassiapark in Bergen aan Zee werd op 4 juli 1914 geopend. Helaas ging de liefdevol opge bouwde collectie geprepareerde dieren in de Tweede We reldoorlog verloren. Na restauratie werd het Duinmuseum in 1955 heropend en tot de sluiting in 1962 trok het vele duizenden belangstellenden. Velen kochten de nu nostal gisch aandoende Gids voor het Duinmuseum, geschreven door Bob Boersma, met bijdragen van dr. A.C. van Bem- mel, H. Schimmel en prof. dr. H. Engel. Mede hierdoor leeft het intieme museum van weleer voort in de herinne ring van vele bezoekers, die er vaak hun levenslange liefde voor natuur en landschap opdeden. Inspiratie Natuur en landschap inspireren veel beeldend kunste naars, literatoren en componisten, ook die uit Bergen en omgeving. Immers, natura artis magistrade natuur is de leermeester van de kunst - dat is van alle tijden. Toen Bergen aan Zee in 1931 het 25-jarige jubileum vierde - 'opdat reeds thans kan worden verklaard, dat het stichten van de badplaats tot zegen voor velen is geweest' - organi seerde een feestcomité een herdenkingstentoonstelling in villa Russenduin met werk van kunstenaars die toen in Bergen werkten of hadden gewerkt. Zo vermeldt de cata logus werk van onder andere Hans Beers, Else Berg, Cees Boendermaker, Beli Bok, Arnout Colnot, Bernard Essers en Dirk Filarski. Ook waren er beelden van Tjipke Visser en literair werk van onder andere C.S. Adama van Scheltema, Marie van Bergen, J.C. Bloem, Adriaan Roland Holst en Herman Gorter. Van de componist J. van Domselaer werd bladmuziek getoond. De tentoonstelling, van 26 juni tot en met 15 augustus 1931, werd geopend door de Commissaris der Koningin, Jhr. mr. dr. A.J.A. Roëll. Talloze bezoekers genoten van het geëxposeerde werk, immers 'Mede door den arbeid van de kunstenaars is Bergen aan de vergetelheid ontrukt geworden, met het gevolg meer welvaart voor velen en verhoging van het levensgeluk voor duizenden'. Vrijwel al het werk was te koop en mede daardoor leven de herinneringen aan dit jubileum van Bergen aan Zee nog voort in menig huiska mer of boekenkast! Bergense school Wanneer een eerste kunstwerk de belangstelling heeft gewekt, volgt al spoedig verdieping in werk en leven van de kunstenaar. Een erg gewild naslagwerk is dat van D.A. Klomp - In en om de Bergensche School - uit 1943. Het omvangrijke en rijk geïllustreerde boek, dat in de ja ren negentig enkele malen is herdrukt, behandelt werk en leven van enkele tientallen Bergense kunstenaars. Aan de grote mecenas van de Bergense School, Piet Boenderma ker, is een apart hoofdstuk gewijd. Het boek van Klomp was decennialang het enige naslagwerk. Het duurde tot 1976 voordat De Bergense School door Adriaan Venema, in kleur geïllustreerd, verscheen. Ook in dit standaardwerk is een hoofdstuk gewijd aan de verzamelaar Boenderma ker, maar de auteur gaat vooral in op wie hij als schilders in-beperkte-zin van de Bergense School beschouwt. Zowel het boek van Klomp als dat van Venema zijn waardevolle souvenirs. De herinnering aan de vele kunstschilders wordt op speel se wijze levendig gehouden door het nog maar enkele jaren geleden, op initiatief van verzamelaar en kunsthandel Renée Smithuis, verschenen Verzamelkwartet Bergense School. Smithuis bracht de vele werken van Bergense schil ders opnieuw onder de aandacht, niet in het minst door de

Bergense kroniek | 2016 | | pagina 28