Glijden aan Zee (met de duinslee naar benee) Iets nieuws voor de duinen. Glijbaan te Bergen aan Zee "Nu reeds beroemd in heel den omtrek, de Berg-aan-Zeesche duinslee, waarin men, van een hoog duin af, langs een smalle glijbaan, die al de golvingen van het duin volgt, een verrukkelij- ken tocht naar beneden maakt(De Telegraaf 5 juli 1909) Na den glorieosen openingsrit der nieuwe tramlijn Bergen-Bergen aan Zee ie de eer»te .rutschbaan" in Holland*» blonde duinen in tegenwoordigheid ran de autoriteiten der H. IJ. S. M. en de verdere genoodigden der familie Yan Reenen, beproefd eogebleken uitermate te voldoen. Dit vermaak gaat biykens de opgedane ervaringen een goede toekomst tegemoet en verschaft thans te Bergen aan Zee voorden pr^s van 3 cent», te voldaan aan den bad meester, zoowel den beoefenaars als toe schouwers de meeat genoeglijke oogcnblikken. Bij de ingebruikneming van de duinsleebaan verschenen artikelen in diverse dagbladen. Een artikeltje in De Telegraaf vertelt over de ervaring: rrrtsch, daar ga je, daar glij je, met je neus vooruit in de frissche zeelucht Aangenaam, volstrekt niet zenuwschokkend. Een sport, een genot In de Gids voor Bergen en Bergen aan Zee staat over de attractie: Zuidwaarts van het Parnassiapark een populaire vermakelijkheid dat de aandacht vraagt: De glijbaan. Deze glijbaan van den hoogen duintop naar het strand werd in 1909 gemaakt in navolging van een dergelijke vermakelijkheid aan de Belgische kust. Met de morgentrein naar Bergen aan Zee, strand, glijbaan, Parnassiapark, Julianaduin, Russenduin. Terug wandelen of per spoor naar de Franschman of terug per spoor tot Bergen. 24 PIM VAN DER WERF Ansichtkaart van de 'glijbaan' te Bergen aan Zee in 1909. Rechts is de trap te zien, in het midden de sleebaan en links de rail waarlangs de sleetjes weer omhoog werden getakeld. Collectie auteur Vanaf de eerste aanleg en de gestage groei vanaf 1906 kwam het toerisme in Bergen aan Zee in het eerste kwart van de vorige eeuw snel op gang, zeker toen op 24 juni 1909 de trambaan van Bergen-Binnen naar Bergen aan Zee in gebruik werd genomen. Bergen aan Zee was vooral ge liefd vanwege het prachtige strand en duinen. Maar men wilde de toeristen meer bieden, en liefst in het dorp zelf. Daarom was er een attractie aangelegd: een duinsleebaan, in navolging van 'een dergelijke vermakelijkheid' aan de Belgische kust. Deze strandattractie, ook wel aangeduid als glijbaan, bevond zich ter hoogte van de theekoepel van de Artikel over de eerste 'rutschbaan' in de Schager Courant, 25 juni 1909 familie Sterken, ten zuiden van het centrum (zie de afge beelde plattegrond). Tegen betaling van drie cent kon men met een houten sleetje van het hoge Julianaduin naar bene den glijden tot wel 40 meter het strand op. De glijbaan werd op 4 juli 1909 voor publiek geopend, maar was al op 24 juni door directieleden van HIJSM 'ingewijd' ter gelegenheid van de opening van het tramtracé Bergen-Bergen aan Zee. Vanaf 1910 werd het mogelijk de sleetjes over een rail met behulp van een windas omhoog te brengen. Deze dienst werd uitgevoerd door Jan Tamis, die tevens badman en voerman (van badkoetsen) was. Publiciteit Goed voorbeeld... Bergen aan Zee had de eerste aangelegde duinsleebaan in Nederland. Toen de Egmonders Smit en Groenewoud deze glijbaan zagen, vonden ze dat ook een goed idee voor Eg-

Bergense kroniek | 2016 | | pagina 26