Van trein naar Plein Museumschatten NEL JONGEJANS EN MAARTEN MIN Het Plein in de vroege jaren zestig van de vorige eeuw. Foto: Bureau BroekBakema Architecten In Het Sterkenhuis in Bergen, het oudste huis van het dorp, wordt een tentoonstelling ingericht over de moderne tijd, een primeur voor het museum. Daarin komt de ontwikkeling van het Plein centraal te staan. Het Plein - eens een laaggelegen weiland naast de zandrug waarop de Ruïnekerk is gebouwd, dan in 1905 de aanleg van een spoorlijn door de weilanden achter het oude centrum van het dorp langs, de aanleg van een station en kolenschu- ren, het weer verdwijnen van dit alles na de opheffing van de spoorlijn in 1955 en tenslotte de bebouwing van het leegge komen terrein vanaf 1960 tot op heden. Er stonden anno 1955 aan de zuidzijde van dit terrein wel al enkele gebouwen. Aan de kant van de Karel de Grotelaan de brandweerkazerne en het Harmoniegebouw en aan de kant van de Breelaan onder meer De Rustende Jager en het Oranjehotel. Maar met de bouw van het nieuwe winkelcom plex van Bakema, beroemd geworden met de Lijnbaan in de wederopbouw van de stad Rotterdam, deed in één keer de moderne tijd zijn intrede in het dorp. Het terrein dat door de Bergenaren nog 'het stationsplein' werd genoemd, kreeg na veel discussie in de gemeenteraad de naam Plein. Het werd in november 1960 officieel in gebruik genomen. Sfeer Op de begane grond van het museum wordt de bezoeker in een sfeer gebracht om met alle zintuigen te worden voorbe reid op de betekenis van deze ingreep. Men krijgt een beeld van hoe het vervoer van Alkmaar naar Bergen in de loop der eeuwen veranderde. Hoe het was rond 1600, toen men per boot of per voet ging, hoe blij men was met de komst van Bello in 1905 en hoe woedend de Bergenaren waren toen de NS de exploitatie van de stoomtram in 1955 ging opheffen. De tentoonstelling laat ook zien hoe de Bergenaar rond 1905 gekleed was als hij op reis ging en hoe dat was in 1955. Als men dan via de ruime trap in het museum boven komt, is daar alles te zien over de ontwikkelingen van het Plein in de volgende decennia. Oude bebouwing die moest verdwijnen, nieuwe gebouwen die daarvoor in de plaats kwamen, een proces dat tot op heden doorgaat. Van elk gebouw zijn er ontwerptekeningen, voorwerpen en foto's van voor en na de totstandkoming verzameld, die de sfeer oproepen van het betreffende gebouw of van de plek waar het staat of stond. Wat is er te zien? Natuurlijk het complex van Bakema, met winkels en flatgebouw, de eerste nieuwbouw uit 1960. Dan Texaco, de benzinepomp met bebouwing uit de jaren zestig, en het nieuwe winkelcomplex met onder meer de Hema, dat nu op deze plaats is verrezen. Ook het Drieluik-complex, geopend in 1992, dat ertegenover ligt. En uit eind jaren tachtig het bankgebouw van ABN Amro op de plaats van de kolenloodsen van Akerboom. De bibliotheek en Centre Ville 1 en 2 uit midden jaren 80. En de (nieuwe) Rustende Jager, waaraan lang werd gewerkt: van 1986 tot 2003. Er is ook aandacht voor alle kleine gebouwtjes en objecten die op het Plein hebben gestaan zoals de kiosk, eettentjes, bloemenstalletjes, een urinoir en meubilair. De huidige plan nen voor de ontwikkeling van het nieuwe centrum zullen, voor zover voorhanden, niet ontbreken. Aha: AH! Dankzij de medewerking van velen is veel materiaal verza meld, dat op een leuke, educatieve en ook spannende en belevingsvolle manier wordt gepresenteerd, zó dat Bergena ren een aha-erlebnis hebben als ze Albert Heijn ontdekken in het gebouw van Bakema, en dat de toeristen onder de in druk zullen zijn van de lef van een bestuur dat het aandurfde om moderne en vooruitstrevende architectuur te omarmen voor het kunstenaarsdorp Bergen. De tentoonstelling is geopend van 3 mei t/m 30 november 2016. 23

Bergense kroniek | 2016 | | pagina 25