Met dank aan de huidige bewoners voor hun mooie verhalen. Zij hopen met mij dat het schoolgebouw nog lang het gezicht van de Sint Adelbertuslaan zal bepalen. 22 BERGENSE KRONIEK, APRIL 2016 broek klein begonnen als buffet-exploitant op dorpsfees ten, had de crisistijd ook voor Klaas de Boer gevolgen. Hij merkte dat er geen broodwinning was voor de twee cafés die daar toen waren. Hij verhuurde zijn café en verhuisde naar Bergen op zoek naar betere mogelijkheden. Daar, in de Sint Adelbertuslaan, werd Klaas de Boer oprichter en stimulator van een bedrijf dat ooit wereldleider zou worden op het gebied van tenten en tijdelijke accommodaties. Na Klaas de Boer hebben de families Van Aggelen en Berg man op dit adres gewoond (zie bij nummer 11). Vanaf 1945 werd dit pand bewoond door ing. J.P. (Jan Piet) Blauw, de latere directeur Gemeentewerken. Hij verhuisde na de oor log met paard en wagen van Heerhugowaard naar dit huis in Bergen, waar hij is aangesteld als technisch ambtenaar van de gemeente. In verband met de Wederopbouw na de oorlog was zijn eerste opdracht het te doen herstellen van gemeentelijke eigendommen. Blauw volgt in 1948 J.H. Rog geveen op als directeur Gemeentewerken en is van 1947 tot 1969 commandant-opperbrandmeester. Zijn voorganger Roggeveen ontwerpt overigens later het huis op Sint Adelbertuslaan nr. 12. Dat huis (nr. 12) heeft heel lang een prieel gehad dat de bewoners konden draai en in de richting van de zon. - Sint Adelbertuslaan nr. 11 Aanvankelijk woonde hier D. Bergman, sigarenmaker en voorzitter van Het Werkloozen comité te Bergen. In 1939 ruilde hij van woning met de familie J. van Aggelen op nummer 9. De heer Van Aggelen heeft - nadat zijn dochters waren getrouwd - nog heel lang op nummer 11 gewoond: van 1939 tot 1983. Zijn vrouw overleed in 1982. Van Ag gelen was een formele, vriendelijke man. Omdat hij verte genwoordiger was van Lever's Zeep Mij NV (later wereld concern Unilever), had hij als een van de weinigen een auto. Daarvoor wilde hij graag een garage, terwijl Bergman graag over een zomerhuis beschikte om te kunnen verhuren. Zo ontstond de huizenruil tussen de twee buren. De twee dochters Van Aggelen waren destijds de enige kinderen in de Sint Adelbertuslaan. - Sint Adelbertuslaan nr. 14 Tijdens de jaren 60-70 woont op nr. 14 de heer A.A. Tros, vertegenwoordiger in kippenvoer en raadslid van de KVP in de gemeenteraad van Bergen. Een functie waarin hij wel eens wat kon betekenen voor de andere bewoners van de straat. - Sint Adelbertuslaan nr. 1 Dit huis wordt in 1966 ontworpen door PJ. Verburgt uit Den Helder en gebouwd door aannemer D.J. Duin te Bergen, die later in deze laan zijn eigen huis bouwt op nummer 16. Hij koopt de grond van Jos Vlaar, die zelf aan de Kruisweg woont. Het was het laatste braakliggende perceeltje, met braamstruiken langs de kant van de weg en een heerlijk speelterrein voor school- en buurtkinderen. Vlaar wilde het recht van overpad behouden vanwege een caravan die aan de Kruisweg zijn uitgang blokkeerde. Bronnen - B. van de Graaf (eindred). Straatnamen in Bergen door de eeuwen heen. Bergen, HVB, 2003. - W. van der Graaff. De Sint Adelbertusschool - 75 jaar onderwijs aan de Sint Adelbertuslaan. Bergense Kroniek nov. 2005. - Artikel over de Sint Adelbertusschool. De Duinstreek 25 oktober 1989. - Piet Vijn. De eeuw van de middenstanders: Winkels en ambachten in Bergen en Bergen aan Zee in de 20ste eeuw. Schoorl, Pirola, 2010. - F.D. Zeiler. Bergen door de ogen van Bonda. Bergen, Eerste Bergensche Boekhandel, 2010. Sint Adelbertuslaan 1 in 1966, gebouwd in opdracht van mej. G. Penning-de Vries, ontworpen door PJ. Verburgt, Den Helder; aannemer D.J. Duin te Bergen. Collectie Regionaal Archief Alkmaar (deelcollectie Fotocollectie gemeente Bergen). Deze afbeelding is auteursrechtelijk beschermd, maar de auteursrechthebbende is niet bekend bij het Regionaal Archief Alkmaar en wordt vriendelijk verzocht zich te melden.

Bergense kroniek | 2016 | | pagina 24