21 DE SINT ADELBERTUSLAAN EN ZIJN BEWONERS Wil en Loes van Aggelen, rolschaatsend in de Sint Adelbertuslaan, winter 1939-1940. Collectie Wil Waalewijn-van Aggelen weer gaan). Gidsenleidster Mien de Waard legde in 1960 de eerste steen voor de nieuwe Gidsenhut. De scouting heeft helaas te maken gehad met diverse branden. Zo zijn ook het gebouw van de Sint Lambertusgroep aan de Lijtweg en het gebouw De Krocht van de Duintrappers bij Het Oude Hof in vlammen opgegaan, waardoor er weinig archiefmate riaal van de Bergense scouting bewaard is gebleven. Na het vertrek van de Gidsen naar het nieuwe gebouw De Krocht heeft de Gidsenhut een tijdje leeg gestaan en werd het gebouwtje gebruikt om er feesten in te geven. Weer later - het gebouw was ondertussen in slechte staat - was het na uitbreiding in gebruik als peuteropvang. Vervolgens bood het bisdom Haarlem het gebouwtje te koop aan met als bestemming praktijkruimte. Na veel geharrewar met de gemeente Bergen kreeg het gebouw in het nieuwe bestem mingsplan (2008) een woonbestemming - Sint Adelbertu slaan 3S - met al eerder verkregen recht van overpad naar de Sint Adelbertuslaan toe. Aanvankelijk was er nog een officiële uitweg naast Loudelsweg 77, waar nog altijd de put voor de watermeter ligt. Enkele bewoners onder de loep Hier dan de verhalen over de bewoners... We beginnen deze beschrijving met enkele markante bewoners van de vier identieke huizen tussen de school en de Stroomerlaan (nummers 5-11), die al in 1930 waren gebouwd. - Sint Adelbertuslaan nr. 5 wordt vanaf het begin bewoond door A. Lengers, die er altijd kamers heeft verhuurd. In de jaren 30 is het verhuren van kamers en huizen in Bergen geen onbekend verschijn sel. Huurders waren veelal alleenstaanden, die ergens een dienstje hadden of bij een vakman in de leer waren. Vanaf 1955 woont P.M. van der Lans op nr. 5. Hij koopt het huis voor f 11.000,-- van Keesom, die meerdere huizen in zijn bezit heeft, en kaapt de woning weg vlak voor de neus van slager Grooteman, die het ook had willen kopen. Van der Lans is (na de tijd van de kolenstook) vertegenwoordi ger in huisbrandolie voor onder meer de NAM, HOBI en ARAL. Zelf had hij achter zijn huis een ondergrondse tank met olie. Deze tank ligt er nog altijd, nu volgestort met puin. - Sint Adelbertuslaan nr. 7 wordt al sinds 1981 bewoond door Joop en Jannie Hou- tenbos. Hun zomerhuis werd vanaf de jaren 60 gedurende vijftien jaar elke zomer verhuurd aan de familie De Wit uit Rotterdam. Mevrouw De Wit borduurt en haar man maakt aquarellen van talloze plekjes in Bergen. In 2010 is er een expositie van zijn aquarellen in Kranenburgh, onder anderen samengesteld door Maria Smook. - Sint Adelbertuslaan nr. 9 Het zal zo'n vijftien jaar geleden geweest zijn dat er een Rolls-Royce met chauffeur stopt in de Sint Adelbertuslaan voor nr. 9. Een oude man, steunend op een stok, stapt uit en vraagt de huidige bewoners of hij nog een keer het huis mag bekijken waar hij vroeger heeft gewoond. Het blijkt de heer Klaas de Boer te zijn, die er in 1935 op een trap- naaimachine zijn eerste tenten in elkaar zette. Ooit in Hens-

Bergense kroniek | 2016 | | pagina 23