20 BERGENSE KRONIEK, APRIL 2016 nummer 16). Aanvankelijk werden er drie lokalen en een personeelskamer gebouwd; in 1933 werd daar in de richting van de Kruisweg een vleugel met drie lokalen aan toege voegd. De aanbesteding van de bouw leverde veel lokale inschrijvers op; uit Bergen zelf onder anderen: C. Noort, Jac. Houtenbos, Jan Houtenbos, A. Prins, J. van Exter, N. Smit, D. van Diepen, F. van Geen en C. van der Steen. Uiteindelijk werd de bouw gegund aan de laagste inschrij ver, G. Kabel te Castricum voor f 28.400,--. Op 4 november 1930 werd de school geopend. J. Haakman werd benoemd tot hoofd der school. Hij woonde op de hoek van de Sint Antoniusstraat en de Kruisweg. Zijn functie van reserveofficier was ook te merken in zijn orde en tucht op school. Tot onderwijzer aan de school werd benoemd C.P. Schnei ders. Deze onderwijzer woonde in de Sint Antoniusstraat en later aan de Loudelsweg, waar hij een huis liet bouwen tegenover het huis De Klomp van schrijver/journalist Dirk Klomp. Schneiders was tevens leider van de Kruisvaarders- groep (een wacht van christenjongens vanaf 12 jaar rondom het vaandel van Christus, die zich vooral bezighielden met ceremoniële taken bij officiële kerkelijke plechtigheden). In 1932 volgt de benoeming van nog een onderwijzer, J.C. van der Klundert. Hij woonde aanvankelijk in de Sint Adelber- tuslaan op nummer 5 en later in de Molenkrochtlaan op nummer 13. Ook had hij nog een aantal bestuursfuncties in de katholieke verenigingen: als secretaris van de Sint Vincentiusvereniging, penningmeester van voetbalvereni ging Berdos, en leider van het kerkkoor. Tevens was hij lid van de toneelvereniging, actief in de verkennerij en actief vakbondslid binnen de onderwijzersbond Sint Bavo. Bij Van de Klundert konden leerlingen badkaarten halen voor het badhuis (de voormalige melkfabriek Juliana) aan de Kleine Dorpsstraat. De meeste leerlingen hadden namelijk nog geen douche thuis. De school tijdens de oorlogsjaren In 1939 wordt het schoolgebouw gevorderd ten behoeve van de huisvesting van Nederlandse militairen tijdens de mobilisatie. Tijdens de Duitse bezetting werd de school ook gedurende een aantal jaren bezet door het Duitse leger. Op een gedeelte van de speelplaats werden aardappelen ver bouwd die alleen gerooid mochten worden met toestem ming van de Duitse soldaten. Zo lang de school door militairen werd gebruikt, kregen de kinderen onderwijs in diverse pensions (Boschlust, Fran- kenmolen, en café Nieuwendijk/Hilbrand) in het dorp. Er werd ook les gegeven in de voormalige paardenstal van de familie Oldenburg (nu hotel Marijke), in de werkplaats van aannemer Niek Smit aan de Kruisweg, in ruimtes rond de boerderij van de Ursulinen en in het Sint Jansgebouw naast de Petrus en Pauluskerk. De gymlessen waren in het Harmonie-gebouwtje en ook de schoolvoeding ging door. Deze werd verstrekt in het Dorpshuis, het Pensionaat en het Sint Jansgebouw. Na het vertrek van de Duitsers waren er op de zolder van de school onderduikers gehuisvest. Zij kwamen na de oor log nog eens terug om te kijken waar ze onder de wastafels hadden gezeten. De school bleef tot 1967 jongensschool. Na de zomervakantie van 2011 is dit schoolgebouw wegens het teruglopen van het aantal leerlingen op de Sint Adel bertusschool in gebruik bij de Adriaan Roland Holstschool (Vrije School). De gidsenhut In 1960 werd naast de Sint Adelbertusschool de Gidsenhut Gidsen en de Graal gebouwd. De eerdere locatie voor de gidsen, de oude boerderij van Kleverlaan op de hoek van de Sint Antoniusstraat en de Molenstraat was in 1958 afge brand, nadat deze in 1954 door Jaap Staadegaard was op geknapt (want als het stormde zag je het rieten dak heen en Een groep Nederlandse militairen poseert in 1939 voor de Sint Adelbertusschool. Op de achtergrond is de gevel van de school door de kastanjebomen heen zichtbaar. Collectie auteur 3ergen. C§t. S/Ldel&ertusscfioot (~YïL.oêilisaiie 1333

Bergense kroniek | 2016 | | pagina 22