Net Dienstmeisje Slagersleerling of Halfwas Terstond gevraagd een bij J. GROOTEMAN, Stroomerlaan 9, Bergen. Aan hetzelfde adres 7-jarige Ret met platten Wtgen te koop. B 1—9353 gevraagd by J. GROOTEMAN, Slager te Bergen, Stroomerlaan 9. O 18104 19 Twee advertenties geplaatst door slager Grooteman in De Tijd in 1932 en 1935 naar de in aanbouw zijnde R.K. Jongensschool Sint Adel- bertus, waarvoor Jacob Van Reenen kosteloos grond had verstrekt. Adelbertus, oorspronkelijk Adalbertus, was een Ierse mon nik die met Sint Willibrord en nog tien andere helpers in 690 naar het vasteland van Europa kwam om daar het chris telijk geloof te verkondigen. In de laan worden gelijktijdig huizen gebouwd, waarvan vier identieke huizen (de nummers 5-11), eigendom van de fami lie Keesom te Alkmaar. In 1934 klagen de bewoners van de Stroomerlaan bij de gemeente. Men verzoekt de Stroo merlaan te voorzien van een stofvrij wegdek, bij voorkeur asfaltering: 'omdat de toestand van bedoelden weg wel zeer ongunstig afsteekt bij naburige, soms minder belangrijke wegen als bijvoorbeeld de Sint Adelbertuslaan' Veel straten waren toen nog niet geasfalteerd, maar verhard met steengruis (macadamweg, genoemd naar de bedenker Mac Adam). Waarschijnlijk was de Sint Adelbertuslaan al kort na de aan leg geasfalteerd. Bosch-lust Op de geestgrond hebben voor de bebouwing veel bomen, bosschages en struiken gestaan, zoals momenteel achter de huizen, met name aan de zuidkant van de laan, nog altijd goed te zien is. Zoals hiervoor al beschreven, had jonkheer W.P. Barnaart dit gedeelte van Bergen eerder in bezit als bosgrond. Rond 1900 adverteert pension Boschlust met '1000 m2 eigen boschgrond' (gelegen achter het pension). En in 1935 wordt een woonhuis aan de Kruisweg te koop aangeboden met 'boschgrond' aan de Sint Adelbertuslaan. Ook het Zuiderbosje (tussen de Verlengde Geestweg en de Lijtweg) herinnert nog aan het bosachtige karakter van Zuidergeest. Vleeschhouwerij, spekslagerij en worstmakerij Op de hoek van de Stroomerlaan en de latere Sint Adelber tuslaan opent slager Grooteman in 1927 een slagerij. Groot eman bezorgt vlees bij zijn klanten met de mandfiets, en dat viel niet mee over de macadamwegen. In 1943 moet de familie de zaak vanwege de oorlogsevacuatie verlaten. Na hun terugkeer in mei 1945 wordt de zaak weer opgebouwd en voortgezet tot 1965 (vanaf 1962 als Grooteman en Zoon Ben). Toen werd de zaak gesloten bij gebrek aan een opvol ger in de familie en werd het winkelgedeelte bij het woon huis getrokken. De vrijstaande worstmakerij heeft een paar jaar leeg gestaan, raakte in verval, deed een tijd dienst als garage en werd later verbouwd tot (zomer)woning. Verschil lende families hebben erin gewoond. Nog altijd heeft het bestaande huisje een vloer van plavuizen, aflopend naar een goot. Dit was in de worstmakerij makkelijk voor het schoon maken. Grooteman plaatste regelmatig advertenties in de regionale editie van De Tijd voor slagersjongens of huishoudsters. De school Op 14 juli 1928 wordt door het Rooms- Katholieke kerkbestuur van de Petrus en Paulus parochie een verzoek ingediend bij de gemeente Bergen tot oprichting van een jongensschool voor gewoon lager onderwijs aan de later zo te noemen Sint Adelbertuslaan. Aanvankelijk was het plan om de school aan de Molenkrochtlaan te bouwen, maar de gemeenteraad vond de plek daar te 'benauwd'. Architect J.C. Leijen ontwerpt de zesklas- sige, V-vormige R.K. Sint Adelbertusschool aan de Sint Adelbertuslaan 3 (toentertijd De Kruisweg, gefotografeerd door A.J. Bonda in 1926. Rechts is de ingang zichtbaar van het zandpad dat later de Sint Adelbertuslaan zou worden. Bron: Zeiler, 2010

Bergense kroniek | 2016 | | pagina 21