Een korte geschiedenis van de Sint Adelbertuslaan en zijn bewoners De (slagers)familie Grooteman voor de 'Vleeschhouwerij'. V.l.n.r. Thijs Dekker (slagersjongen), Niek Grooteman, mevrouw Grooteman-Hoebe, J. Grooteman en Corrie van Egmond (huishoudelijke hulp). De andere jongen en de jongen met de mandfiets rechts zijn onbekend. Uit: Vijn, 2010 van jonkheer Willem Philip Barnaart, de heer van Bergen. Per 26 maart 1816 ging de eigendom van de molen over op Pieter van Essen, de meelmolenaar. Jonkheer Barnaart was tevens eigenaar van onder meer een perceel bosgrond ge legen tussen de Kruisweg en de Loudelsweg, dat later ei gendom wordt van Jacob van Reenen. Op deze plek loopt nu onder meer de Sint Adelbertuslaan. De geest uit de fles In de Zuidergeest bouwt de Congregatie van de Ursulinen van Bergen, op initiatief van pastoor Bernardus Antonius Aloysius Smeeman, in 1906 aan de Loudelsweg het Sint Anthoniuspensionaat op 32 hectare grond. Het is de start van verdere bebouwing in de Zuidergeest, die voortvarend ter hand wordt genomen. In 1927 volgt de bouw van het Retraitehuis aan de Loudelsweg. In 1914 wordt de Stroomerlaan aangelegd. De huizen wor den gebouwd door Stroomer, die eigenaar is van dit stuk grond tussen Kruisweg en Loudelsweg. De weg krijgt een naam In 1926 fotografeert Bonda de Kruisweg. Rechts is de ingang zichtbaar van een zandpad, dat later de Sint Adel bertuslaan zal worden. In 1930 wordt in de gemeenteraad besloten een stuk grond aan te kopen van Jacob van Ree- nen voor de aanleg van een weg tussen de Kruisweg en de Stroomerlaan. Hiervoor is geen doorbraak nodig. De weg komt op de plaats waar al langer een zandpad ligt en krijgt de naam Sint Adelbertuslaan (raadsbesluit 17 juli 1930), 18 Op een mooie zondag in mei van het voorjaar 2013 ligt de Sint Adelbertuslaan klaar om heringericht te worden, nadat het rioleringssysteem is aangepast. De zanderige, wat Frans aandoende laan leent zich uitstekend voor een partijtje jeu de boules met een aantal straatbewoners. In het schijnsel van de vuurton na de barbecue komen de verhalen los over de geschiedenis van deze laan. Pim van der Werf tekende de verhalen op samen met de bewoners van de Sint Adelbertuslaan. Zoals over die Rolls Royce met chauffeur... De buurt waarin de Sint Adelbertuslaan ligt, is de Zuider geest. Geest is een aanduiding van bewoond akkerland op de strandwallen. De Zuidergeest ligt direct ten zuiden van de Kerkbuurt. 'Heerlijke' grond In de veilingcatalogus van de heerlijkheid Bergen uit 1851 wordt de Sint Antoniusstraat aangeduid als 'Molenweg': de weg waarlangs de boeren uit de Bergermeerpolder met hun paard en wagen naar de 'Steenen windkoornmolen' aan de Molenkrocht liepen. Als een overblijfsel van de heerlijke rechten (het windrecht) was de molen eigendom PIM VAN DER WERF

Bergense kroniek | 2016 | | pagina 20