Agnietenkapel gelegen aan de Oudezijds Voorburgwal te Amsterdam niet alleen de gebrandschilderde ramen, maar ook de plafondschildering. Zoals eerder genoemd, ontwierp hij aardewerk, onder andere voor de Eerste Steenwijker Kunst Aardewerk Fabriek. Verder tekende en aquarelleerde hij, en zijn talloze ontwerpen voor batik, behang, damast, boekomslagen en mozaïeken in steen of glas van zijn hand. Voor zijn schoonvader ontwierp Bogtman een zomerhuis, De Paddestoel, waarin hij ook zelf vele weekenden en vakanties doorbracht. Dit zomer huis staat nog steeds op Camping De Kom bij Steenwijk. Een bijzondere vermelding verdient ook Bogtmans grote kennis van de heraldiek (wapenschilden) en paleogra fie (oude handschriften). Willem Bogtman schreef het boekje Het Nederlandsche handschrift in 1600, waarvan (amateur)historici nog steeds gebruikmaken. Besluit Zoals bij zo vele kunstenaars had ook bij Bogtman de za kelijke kant van de bedrijfsvoering niet zo zijn aandacht. Dit onderkennend droeg hij de dagelijkse leiding van het atelier in 1930 over aan zijn zoon Albert. Hierdoor kon hij zich volledig toeleggen op het ontwerpen. Voor zover bekend heeft Willem Bogtman meer dan 4500 ontwer pen voor glas in lood op zijn naam staan. Nadat het atelier tijdens de Tweede Wereldoorlog een moeilijke tijd doormaakte, kwam in 1950 een volgende klap voor Bogtman: het overlijden van zijn vrouw Maria. Hierdoor zwaar aangeslagen trok hij zich terug uit de firma en ging hij zich voornamelijk bezighouden met schilderen, aquarelleren en tekenen. Op 24 september 1955 overleed Willem Bogtman als gevolg van een hartaanval tijdens een bijeenkomst van de Haarlemse kunstenaarsvereniging Kunst Zij Ons Doel. Hij is begraven bij zijn echtgenote Maria op de begraaf plaats Westerveld te Driehuis. Bogtman in het Stedelijk Museum, Amsterdam 9 april - 28 augustus 2016 In 2016 keert de Amsterdamse School terug in het Stedelijk Museum in Amsterdam, in de tentoonstelling Wonen in de Amsterdamse School - Ontwerpen voor het interieur in de periode 1910 1930. In deze tentoonstelling zal naar aanleiding van recent onderzoek de meubelvormgeving in een bredere context van de architectuur en het interieur worden geplaatst. Met werk van onder meer Michel de Klerk, Piet Kramer, Joan Mel- chior van der Meij, Hildo Krop, H.Th. Wijdeveld, Dick Greiner, Louis Bogtman, Willem Bogtman, C.J. Blaauw en Gustaaf Adolf Roobol. Meer informatie: www.stedelijk.nl/ tentoonstellingen/amsterdamse-school 15 WILLEM BOGTMAN, GLAZENIER EN KUNSTENAAR Bronnen en literatuur - W. Bogtman. Nederlandsche Glasschilders. Amsterdam, Allert De Lange, 1944. - L. Noordegraaf en C. Rogge. De Alkmaarse Kapelkerk: geschiedenis en restauratie. Hilversum, Uitgeverij Verloren, 2005. - M. Smook-Krikke. Een kasteel in Bergen aan Zee: de geschiedenis van het huis op het Russenduin. Bergen, Bonneville, 2006. - H. Spreen. Willem Bogtman: een artistieke duizendpoot (1882-1955). Steenwijk, Historische Vereniging Steenwijk (zonder datum). - H. Spreen. De veelzijdige glazenier Willem Bogtman (1882-1955). Kampen, De IJsselacademie, 2006. - Kunstnijverheid in de stijl van de Amsterdamse School en Art Deco uit de ateliers van de familie Bogtman. Museum Kranenburgh, cahier nr. 8, 1999. Hanglamp van Willem Bogtman; uitvoering W. Bogtman, Haarlem. De lamp is gesigneerd, ca. 1920. Particuliere collectie. Afbeelding van het Stedelijk Museum Amsterdam

Bergense kroniek | 2016 | | pagina 17