13 WILLEM BOGTMAN, GLAZENIER EN KUNSTENAAR te bouwen Scheepvaarthuis aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam. Deze enorme overkapping van gebrand schilderd glas in lood viel erg in de smaak bij de zes rederijen die de gezamenlijke opdrachtgevers waren voor de bouw van het Scheepvaarthuis, waaronder de bekende KNSM en Stoomvaart Maatschappij Nederland. Voor Willem Bogtman betekende dit zijn doorbraak. Hij verwierf hierdoor vele opdrachten, onder andere voor glas in lood voor luxe passagiersschepen van diverse rederijen. Twaalf Bijbelse voorstellingen In de Kapelkerk aan de Laat in Alkmaar zijn twaalf ge brandschilderde Bijbelse voorstellingen van Willem Bogtman te zien. Deze taferelen zijn vervaardigd in de jaren 1920-1940. Omdat het voor een hervormde kerk vrij ongebruikelijk is om glas-in-loodramen uitbundig te decoreren met gebrandschilderde Bijbelse voorstel lingen, zijn de ramen vrij uniek te noemen. Oorspron kelijk waren de twaalf voorstellingen verdeeld over zes ramen, geplaatst in de zuidgevel van de kerk, achter de preekstoel. Tijdens de restauratie in de jaren vijftig van de twintigste eeuw zijn de afbeeldingen verspreid over alle twaalf ramen van de kerk. Helaas hebben de om vangrijke art-deco-omrandingen plaats moeten maken voor een modernere geometrische rand van bescheiden afmeting. De zuidgevel van de Kapelkerk aan de Laat in Alkmaar. Foto: Rob Pronk Amsterdamse School In het Vredeskerkje te Bergen aan Zee zijn enkele ramen te bewonderen die in 1918 gemaakt zijn door Willem Bogtman in opdracht van mevrouw M.A.D. van Reenen- Völter. De ramen - naar ontwerp van G.F. la Croix, die ook het atelier annex woonhuis van Bogtman aan de Zuider Emmakade 45 te Haarlem had ontworpen - zijn een stijl voorbeeld van de toen in opkomst zijnde Amsterdamse School. De gebrandschilderde ramen zijn versierd met de voor de Amsterdamse School kenmerkende vormen zoals spiralen, voluutachtige krullen en florale motieven. Andere gebrandschilderde afbeeldingen die men in de ramen kan terugvinden, zijn de familiewapens van Van Reenen en Völter en het wapen van Bergen. Een raam geschonken door de inwoners van Bergen aan Zee stelt het (fantasie)wapen van Bergen aan Zee voor. De kleu ren van de ramen contrasteren mooi met de lichte wan den van het interieur en de lichtinval is prachtig. Gebrandschilderd raam in het Vredeskerkje, Bergen aan Zee. Foto: Rob Pronk

Bergense kroniek | 2016 | | pagina 15