Willem Bogtman Bergense glazenier en kunstenaar Uit Bergen komt een vermaarde glazenier: Willem Bogtman (1882 - 1955). Zijn gebrand-schilderde ramen vinden we in en om Bergen - in het Vredes- kerkje, in Huize Glory, in Duinvermaak, in de Kapelkerk in Alkmaar - maar ook elders in Nederland. Bogtman heeft zelfs een raam ingezonden voor de Wereldtentoonstelling in New York in 1939. Behalve met glas in lood en gebrandschilderd glas, hield Bogtman zich ook bezig met het ontwerpen en maken van tegel- en glasmozaïeken, batik, behang, aardewerk, damast, tinfiligraan en nog vele andere kunstnijverheidsuitingen. Maar hij is met name bekend geworden als glazenier, door zijn enorme vakmanschap en kennis op dit gebied. 11 ROB PRONK Willem Bogtman heeft een enorm aantal glas-in-lood ramen ontworpen en geproduceerd, die op vele plaat sen te bewonderen zijn. In dit artikel worden enkele van deze werken - met name in en om Bergen - getoond en besproken. Hoe werd Bogtman glazenier, wat deed hij nog meer en met wie werkte hij samen? Dat wordt in dit artikel uit de doeken gedaan. Zevende telg Willem Bogtman werd op 7 februari 1882 geboren in Bergen, als zevende telg van het gezin. Zijn wieg stond in het huis dat destijds werd aangeduid als nummer A 258; vanaf 1904 werd dit Schoolstraat A 13, thans is het Ruïnelaan 13 (momenteel in gebruik als vakantieaccom modatie). Vader Albert Bogtman was huis- en rijtuigschil der, moeder Trijntje bestierde het huishouden. Gebrandschilderd glas-in-loodpaneeltje waarop afgebeeld het geboortehuis van Willem Bogtman. Goed te zien is het nagebouwde schaalmodel van de Ruïnekerk dat in de voortuin stond. Bron: Spreen, 2006 School en studie Tijdens zijn lagereschoolperiode volgde Willem tekenles sen op de zogenaamde tekenschool van meester Pieter van Hoorn. Naar het zich liet aanzien zou Willem, evenals zijn oudere broer Coenraad (zie Bergense Kroniek april 2008), in het voetspoor van zijn vader treden. En dus werd Willem in 1894 ingeschreven voor de vakopleiding schil deren op de Ambachtsschool in Alkmaar, die toen nog samen met de Burgeravondschool gevestigd was in een groot pand op de hoek van de Doelenstraat en Gedemp te Nieuwesloot. Willem doorliep de Ambachtsschool voortvarend en ver liet de school in april 1897 met het diploma schilderen 'op zak'. Dat hij een goede leerling was, blijkt uit zijn prima eindcijfers en de opmerking die zijn leraar had geschreven in het stamboek van de Ambachtsschool (waarin de pres taties en eigenschappen van de ingeschreven leerlingen werden bijgehouden): Een alleraardigste kleine jongen met veel aanleg en ambitie. Een zeer goede leerling. Na het behalen van het diploma schilderen werkte Wil lem eerst nog enige maanden, net als zijn oudere broer, als huis- en rijtuigschilder in het bedrijf van zijn vader. In september 1897 verliet hij - vijftien jaar oud - zijn ouderlijk huis, om te gaan werken als decoratie- en interieurschilder voor een schildersbedrijf in Amsterdam, waar hij ook ging wonen. Tijdens de weekenden kwam hij naar Bergen. Dan ging hij op zaterdag met de boot van Alkmaar Packet naar Alk maar, om op maandagochtend vroeg weer de boot terug naar Amsterdam te nemen. Hoewel Willem lange werkdagen maakte, zag hij gelegen heid om van 1901 tot 1903 in de avonduren tekenlessen aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten in Amster dam te volgen. Deze lessen volgde hij bij professor

Bergense kroniek | 2016 | | pagina 13