Heren van Bergen en voorouders van jonkvrouw Goede (van Bergen) HET GESLACHT VAN HAARLEM In het novembernummer 2014 van de Bergense Kroniek zijn de lotgevallen van jonkvrouw Goede van Bergen en haar ouders beschreven. In het verlengde daarvan volgt hier het verhaal van haar voorouders aan vaderszijde: de Van Haarlems. In dit geslacht vinden we diverse heren van Bergen, waaronder Goede's vader Jan van Bergen. Dit artikel van Hendrik Battjes biedt goed inzicht in de genealogie en de leefwijze van de vroegste heren van Bergen. 7 HENDRIK BATTJES De zeven bekende generaties Van Haarlem vóór Jan van Bergen (zie tabel 1) leven in de tijd van de kruistochten, een periode waarin slechts bij wijze van grote uitzondering iets aan het perkament is toevertrouwd. Dat we hier en daar toch een glimp kunnen opvangen van het leven van deze heren is vooral te danken aan het feit dat zij nauwe banden on derhielden met de graven van Holland en met de abdij van Egmond, waarover wél originele teksten bekend zijn, hoe fragmentarisch ook. Het betreft oorkonden en annalen waar uit blijkt dat de Van Haarlems - net als andere hoogadellijke heren uit die tijd - hun levens in politiek, militair en religieus opzicht hadden ingericht naar het voorbeeld van de graven van Holland. Daarom nu eerst een korte schets van het gra felijke decor waartegen die levens zich hebben afgespeeld. 1 Allard van Haarlem (sterft voor 1091) I 2 Galo van Bergen (genoemd 1105-1120) x Gertrudis I 3 IJsbrand I van Haarlem (genoemd 1162-1174) I 4 Simon I van Haarlem (genoemd 1198-1215) I 5 IJsbrand II van Haarlem (genoemd 1200-1230) I 6 Simon II van Haarlem (genoemd vanaf 1245, sterft 1280) x Beatrijs van Voorne (2e x Catharina van Dale Van Diepenheim) I 7 Dirk van Haarlem (genoemd 1275-1305) I 8 Jan van Bergen (sterft 1321) x Jutta Jans Persijn (sterft ca. 1343) I 9 Goede van Bergen (sterft na 1377) 1e x Florens van Haamstede (sterft 1345) (2e x Gerard van Merxem, sterft voor 1369) Tabel 1. Het geslacht Van Haarlem Van Bergen (Bron: Cordfunke 2013) Wankele bronnen voor afstammingslijsten Geslachtsregisters van middeleeuwers bieden geen genealogische zekerheid. Afstammingslijsten wor den vooral afgeleid uit 'combinaties van waarschijn lijkheden'. De eerste zes generaties in de genealo gie van tabel 1 geven slechts de meest waarschijnlij ke situatie weer. Dat Simon I van Haarlem een zoon is van IJsbrand I, is bijvoorbeeld af te leiden uit het gegeven dat beiden 'Van Haarlem' heten en dat IJsbrand in oudere oorkonden figureert dan Simon. Familienamen komen pas in de loop van de 13de eeuw in zwang. In oudere oorkonden worden de ondertekenaars alleen bij hun vóórnaam genoemd. Dit kan verwarrend zijn, ook al doordat alle adellijke families aan elkaar verwant zijn, en veelal dezelfde voornamen gebruiken, zoals Willem, Jan, Dirk of Gerard. Het opstellen van een genealogie is daarom 'veredeld gokken', zeker als het gaat om de begin periode, waaruit bijna geen oorkonden zijn overge leverd. Vanaf 1200 zijn er wat meer oorkonden uitgeschre ven en pas vanaf 1300 zijn er meer betrouwbare bronnen. Behalve in de oorkonden, zijn er ook genealogische gegevens te vinden in geschriften als de annalen van Egmond en de Rijmkroniek van Melis Stoke.

Bergense kroniek | 2015 | | pagina 9